Różne sposoby finansowania zakupu auta na rynku

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup nowego samochodu nie musi oznaczać zebrania ogromnej kwoty i jednorazowego wydatku. Możemy zdecydować się na przeróżne sposoby finansowania. Najpopularniejszymi z nich są oczywiście kredyt oraz leasing, nie muszą one wcale być jednoznaczne z brakiem środków na zakup gotówkowy. Często są zwyczajnie rozsądniejsze i bardziej opłacalne. Zamiast zamrażać pieniądze w samochodzie, możemy rozłożyć należność w czasie a nasze fundusze reinwestować lub przeznaczyć na inne, pilniejsze cele, które nie mogą być kredytowane.

Leasing czy kredyt?

Leasing jest czymś pomiędzy kredytem a wynajmem, korzystają z niego najczęściej przedsiębiorcy, istnieją jednak też korzystne oferty dla osób prywatnych. W czasie trwania umowy użytkowany przez nas samochód nie staje się naszą własnością, korzystamy z niego na podstawie użyczenia na określony czas. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających działalność. Jeśli nie musimy kupić samochodu za gotówkę, minimalizujemy koszty początkowe działalności.

Dla przedsiębiorstw istnieją dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Ten pierwszy pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek związany z samochodem, od samych rat, po paliwo, przeglądy techniczne czy zakup opon zimowych. Podatek VAT rozłożony jest równomiernie i nalicza się z każdą ratą. Niestety, auto w takim systemie finansowania nie staje się naszą własnością, możemy je odkupić, dopiero gdy wygaśnie umowa leasingowa. Co za tym idzie, nie możemy zaliczyć samochodu do środków stałych naszej działalności, nie dokonamy więc też odpisu amortyzacyjnego. 

W przypadku leasingu finansowego nie istnieje minimalny okres umowy. W zależności od naszych potrzeb możemy wypracować z leasingodawcą dowolną wersję czasową. Ten rodzaj finansowania pozwoli nam dokonać odpisu amortyzacyjnego, ale do kosztów uzyskania przychodu wpiszemy już tylko odsetki od rat. Będziemy też zmuszeni zapłacić całość podatku z góry, przy pierwszej racie.

Od czego zależy koszt leasingu?

O wysokości raty leasingu stanowi kilka kluczowych czynników. Wartością wyjściową jest oczywiście wartość brutto samochodu. Od wartości tej oblicza się na podstawie długości okresu finansowania, wysokości opłaty wstępnej i ewentualnych ograniczeń zawartych w warunkach leasingu miesięczną ratę. Przy liczeniu kosztów warto uwzględnić też koszty eksploatacji, zasady ewentualnych napraw serwisowych i to, kto według danych w umowie warunków odpowiada za jakie usterki. Nie zapominajmy też o doliczeniu podatków, które przyjdzie nam zapłacić. We wstępnych kalkulacjach i zorientowaniu się w ofertach bardzo przydatne są strony internetowe takie jak https://kalkulator.vwbank.pl/leasing-konsumencki/audi-perfect-lease. Pozwalają one w szybki i intuicyjny sposób zdobyć nieco rozeznania w świecie alternatywnych metod finansowania.

Inne sposoby finansowania 

Istnieją też sposoby finansowania takie jak wynajem krótko, średnio i długoterminowy lub auta w abonamencie. Sprawdzają się one świetnie, gdy nie zależy nam na posiadaniu samochodu na własność i traktujemy je wyłącznie jako narzędzie. Wszystkie z tych opcji dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych i są kierowane w różnych wariantach nie tylko do przedsiębiorstw, ale też do osób prywatnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najlepsze płytki do łazienki
Najlepsze płytki do łazienki
Nowoczesna łazienka powinna zapewniać wysoką funkcjonalność oraz wygodę użytkowania dla wszystkich domowników. Mamy obecnie w sklepach z wyposażeniem wnętrz do […]
Jak tanio zmienić wystrój łazienki?
Jak tanio zmienić wystrój łazienki?
Gdy zastanawiamy się nad remontem łazienki zazwyczaj myślimy najpierw o stosunkowo drogich elementach wyposażenia. Podliczamy koszt zrywania płytek i kładzenia […]
Ukruszony ząb – przyczyny i leczenie
Ukruszony ząb – przyczyny i leczenie
Wiele osób cierpi na różne problemy związane z jamą ustną. Jednym z nich jest ukruszenie fragmentu zęba. Tego typu dolegliwości […]
Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?
Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?
Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz wózka inwalidzkiego, będziesz miał do wyboru wiele opcji. Decyzja o zakupie wózka inwalidzkiego jest ważna […]