Ogród i dom

Jak pielęgnować przydomowy trawnik?

Każdy ogrodnik niezależnie od tego czy jego działka ma kilka hektarów, czy jedynie jest niewielkim przydomowym ogródkiem, chciałby mieć wypielęgnowany soczyście zielony trawnik. To często punkt honory pana domu. Jak o niego dbać? Co może mu zaszkodzić? Co zrobić by prezentował się w pełni okazale?

Zielony i miękki niczym dywan

Trawniki są rodzajem ogrodowych dywanów. To one latem zastępują nam często domowe salony. Stanowią dekorację ogrodu, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji. Na trawie bawimy się z dziećmi, odpoczywamy, chodzimy po niej grillując w letnie popołudnia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, która sprawi, że nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale będzie również bardzo wytrzymały i odporny.

Co roku wiosną na trawniku dobrze jest rozsypać nieco organicznego nawozu przeznaczonego do trawników. W miejscach, w których z różnych przyczyn brakuje źdźbeł lub trawa się przerzedziła warto dosiać nieco mieszanki traw. Jeśli chcemy dodatkowo ozdobić nasz trawnik warto wprowadzić kilka dodatkowych roślin. Na obrzeżach dobrze sprawdzi się trawa wolnorosnąca. Sprawi ona, że zielony dywan w naszym ogrodzie będzie miał delikatne granice ciekawie wkomponowują się w całą aranżację. 

Koszenie i podlewanie trawy

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które czekają wszystkich właścicieli trawników jest jego regularne koszenie. Należy wykonywać je co około 7-10 dni. To dzięki niemu trawa będzie bujna i zdrowa. Nie mniej ważne jest podlewanie. W okresie letnich upałów powinno się je wykonywać co 2-3 dni. Lepiej podlać trawnik raz większą ilością wody niż kilka razy tylko powierzchownie. 

 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =