Technika i motoryzacja

Klimatyzacja w samochodzie – z jakich części jest zbudowana?

Układ klimatyzacji w Twoim samochodzie składa się z kilku elementów, z których każdy pełni określoną funkcję. Aby działać prawidłowo i wydajnie, elementy te muszą być odpowiednio konserwowane i regularnie sprawdzane.

Sprężarka 

Jest to najważniejsza część układu, ponieważ pompuje gaz chłodniczy przez rdzeń parownika, aby schłodzić powietrze, które następnie jest wdmuchiwane do Twojego pojazdu przez otwory wentylacyjne. Sprężarka wymusza również przepływ czynnika chłodniczego ze strony niskociśnieniowej z powrotem do strony wysokociśnieniowej za pomocą paska klinowego lub paska wentylatora. Jeśli ta część ulegnie awarii, klimatyzator nie będzie działał prawidłowo.

Skraplacz 

Ta część znajduje się na zewnątrz pojazdu, przed chłodnicą. Schładza on gorący gaz chłodniczy pochodzący ze sprężarki poprzez wydmuchiwanie powietrza przez żebra przymocowane do jego powierzchni. Skraplacz ma również wewnątrz rurki, w których znajduje się olej do smarowania podczas pracy. Jeśli te rurki zatkają się brudem lub zanieczyszczeniami, mogą spowodować uszkodzenie całego systemu i zmniejszyć jego wydajność.

Parownik 

Ten element znajduje się wewnątrz pojazdu za schowkiem lub pod deską rozdzielczą w pobliżu ściany ogniowej (miejsce, w którym ściana ogniowa łączy się z nadwoziem). Jego zadaniem jest pochłanianie ciepła z powietrza zewnętrznego.

Jeśli chcesz naprawić klimatyzację w samochodzie, to Clima Partner ma bogaty wybór części.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 5 =