Otwarte strefy aktywności należą do programu rządowego i mają na celu rozwój małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, która obejmuje zakres wielopokoleniowy – a zatem dostępna jest i powinna być możliwa dla korzystania z niej osób w każdym wieku. Tych młodszych, jak i tych starszych.
W ramach programu gminy oraz miasta są w stanie otrzymać państwowe dofinansowania, w przypadku gdy spełnią wymagane wytyczne. W takiej otwartej strefie aktywności znaleźć się powinny przede wszystkim siłownie plenerowe – czyli wszystkie te dostępne na zewnątrz, posiadające minimum 6 urządzeń – oraz strefy relaksu. Strefy relaksu są miejscami przeznaczonymi do spędzania razem czasu poprzez korzystanie z dostępnych w nich urządzeń oraz przedmiotów, czyli między innymi stolik do gry w szachy lub warcaby, stoły do ping-ponga, trampoliny lub innych urządzenia do gier planszowych. Zawierać też w sobie mogą odpowiednie zagospodarowanie zieleni na danej parceli – może się to odbyć poprzez posadzenie danych drzew, krzewów, odpowiednie i schludne usytuowanie ławek, stołów do odpoczynku.
Odpowiednie zagospodarowanie otwartych stref aktywności przysłuży się nam możliwości dofinansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które może objąć nawet 50 procent wydatków przeznaczonych na daną inwestycję. Coraz większa popularność takich stref, nie tylko na świecie, ale również i w Europie przyczynia się w ostatnim czasie do coraz szerszego powstawania stref relaksu, czy siłowni plenerowych, dzięki czemu społeczne życie na osiedlach może zacząć się w końcu bardziej rozwijać.