Ogród i dom

Jak dopasować donicę od rośliny?

Szeroki wybór donic może nastręczać wiele problemów. Im większy wybór, tym więcej dylematów. Natomiast ogólna zasada wyboru donicy polega na dostosowaniu jej do rośliny oraz aranżacji konkretnego wnętrza. W teorii proste, w praktyce należy stosować kilka poniższych wskazówek.

 

Jak dopasować donicę od rośliny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że właściwy dobór donicy ułatwia jej wzrost i rozwój, dlatego wybór powinien być przemyślany. Po pierwsze powinno się zwrócić uwagę na cechy donicy (tzn. wielkość, ciężar, otwory, materiał). Nawet najpiękniejszy pojemnik, źle dobrany do rośliny, nie spełni swojej funkcji i może spowodować jej zniszczenie. Po wstępnej ocenie atrybutów donicy, można przejść do jej estetyki. Sam pojemnik nie może być piękniejszy niż znajdujący się w niej kwiat, te dwa elementy powinny tworzyć harmonijną całość. Według powyższej zasady rośliny o barwnych liściach, ozdobnych kwiatach lub owocach powinny być komponowane z jednolitymi donicami. Donice można również zestawiać kolorystycznie z kwiatami lub dobierać je na zasadzie kontrastu. Z kolei wielobarwne donice doskonale sprawdzą się dla stonowanych, jednolitych roślin (np. paprotki).

W przypadku konkretnych roślin sprawdzą się następujące rodzaje pojemników:

  • jukki i draceny- donice biała, wysokie,
  • fikusy, mirty- duże donice w domu,
  • kaktusy- małe, wąskie donice.

Pomimo popularnego trendu, storczyki wcale nie potrzebują przezroczystych doniczek. Powyższe zasady pozwolą roślinom swobodnie rosnąć i kwitnąć.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + siedemnaście =