Biznes i finanse

Jak obliczyć podatek dochodowy w Niemczech?

Podatek dochodowy od osób fizyczny powstaje w wyniku różnicy wszystkich dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym i zwolnień z podatku. W skład wchodzą dochody osiągnięte z tytułu dzierżawy i najmu, gospodarki rolnej i leśnej, pracy samodzielnej i wykonywanej za pośrednictwem innych podmiotów i osób, oraz prowadzenia działalności przemysłowych. Obejmuje również udziałowców spółek komandytowych, cywilnych i handlowych. Osoby zatrudnione, płacą jedynie Lohnsteuer (podatek od wynagrodzeń).

Dane pracownika

Niezbędne do naliczenia odpowiedniego podatku dane pracownika, są przekazywane pracodawcą, jedynie za pośrednictwem instytucji administracji podatkowej i są przechowywane w Bundeszentralamt fur Steuern (Federalny Urząd Podatkowy). W momencie podjęcia pracy przez nowego pracownika, powstaje obowiązek odprowadzenia podatku od wynagrodzenia, wówczas pracodawca musi zgłosić się do wcześniej wymienionych instytucji lub ATM.legal – PL, w celu pomocy w rozliczeniu zatrudnienia. Potrzebne będą do tego jedynie data urodzenia i specjalny nr ID.

Progi podatkowe

Dobrą informacją, jest fakt, że do 8 ty. euro zarobionych w przeciągu roku podatkowego nie będzie trzeba płacić podatku, jest on naliczany dopiero powyżej tej kwoty. Wysokość podatku uzależniona jest od wielkości dochodu i waha się od 14 do 45%. Przepisy, sposób rozliczania i wysokość podatków nieustannie podlegają zmianą, dlatego warto skorzystać z usług kancelarii. Listę usług jednej z nich można znaleźć na https://atm.legal/. Takiego rozliczenia można dokonać, również za pośrednictwem specjalnie przygotowanych formularzy on-line.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =