Jak urządzić kuchnię?

/
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze zaplanowana kuchnia powinna być przede wszystkim ergonomiczna. W związku z tym urządzanie kuchni należy rozpocząć od zaplanowania poszczególnych stref użytkowych. Należy także uwzględnić, czy znajduje się w wyodrębnionym pomieszczeniu, czy też ma charakter otwarty. Ważne od samego początku będzie także podjęcie decyzji o obecności wyspy lub rezygnacji z niej. Dalsze kroki to ustalenie preferencji co do docelowego stylu w jakim będzie urządzona kuchnia, następnie wybór konkretnych rozwiązań.

Wydzielenie stref użytkowych w kuchni

Wydzielenie stref funkcjonalnych jest bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie planowania wystroju kuchni. Dzięki temu już od samego początku kuchnia będzie urządzana w sposób ergonomiczny i wygodny dla domowników. Pozwoli to także na bardziej komfortowe użytkowanie wszystkich sprzętów oraz efektywne wykonywanie takich czynności jak gotowanie, zmywanie, wypakowywanie zakupów, mycie warzyw i owoców itd. Dopiero po zadbaniu o prawidłową ergonomię kuchni warto przejść do kwestii związanych z wystrojem i innymi szczegółami.

Jakie strefy powinna posiadać kuchnia?

Wcześniejsze przemyślenie tego, co powinno się znaleźć w każdej ze stref daje gwarancję, że nie zostanie pominięty żaden istotny element wystroju kuchni. Strefę spożywczą wytycza lodówka oraz szafki do przechowywania żywności. Strefa myjąca to z kolei zlew, zmywarka oraz pojemniki na śmieci. Strefa gotowania obejmuje piekarnik, kuchenkę oraz opcjonalnie sprzęty jako mikrofalówka. Strefa do przechowywania naczyń powinna w naturalny sposób sąsiadować ze zlewem i zmywarką. Strefa robocza składa się przede wszystkim z blatów, na których można przygotowywać posiłki, odkładać garnki, sprzęt kuchenny itp. W jej obrębie mogą znajdować się także mniejsze sprzęty AGD wykorzystywane do przygotowywania dań.

Należy mieć na uwadze, aby rozmieścić względem siebie poszczególne strefy w taki sposób, aby poruszanie się po kuchni było wygodne i intuicyjne. Także niekorzystna z punktu widzenia ergonomii będzie fragmentacja stref. Polega ona na tym, że poszczególne elementy danej strefy są rozproszone po całej kuchni. Przykładowo zlew znajduje się z dala od śmietnika, a w jeszcze innym miejscu jest zmywarka. Dlatego przed urządzeniem kuchni warto wszystko rozrysować na kartce papieru lub też skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Zasada trójkąta ergonomicznego

Zasada stref użytkowych jest uzupełniana przez zasadę trójkąta ergonomicznego. Dzięki jej zastosowaniu można mieć pewność, że przebywanie i korzystanie z kuchni będzie samą przyjemnością. Zasada trójkąta pozwala na uniknięcie takiego rozplanowania położenia poszczególnych sprzętów w kuchni, które zmusiłoby jej użytkowników do niepraktycznego biegania po niej od jednego miejsca do drugiego. Zasada trójkąta zaleca, aby odległość pomiędzy 3 kluczowymi sprzętami w kuchni oddzielała optymalna odległość.

Za najważniejsze sprzęty w kuchni uważa się zlew (najczęściej wraz ze zmywarką), lodówkę oraz kuchenkę (lub płytę grzewczą oraz piekarnik). Zalecana odległość pomiędzy nimi powinna być nie mniejsza niż 3,6 meta i nie większa niż 6,6 metra. Wystarczy przyjrzeć się projektom nowoczesnych kuchni, aby zobaczyć, że zasada trójkąta jest w nich obecna. Najczęściej każdy ze sprzętów znajduje się w ciągu zabudowy na innej ścianie ze strefą myjącą znajdującą się w centralnym punkcie względem pozostałych dwóch wierzchołków. Pomiędzy tymi punktami powinny znajdować się blaty robocze oraz szafki do przechowywania drobniejszych sprzętów kuchennych, naczyń, garnków itd.

Kuchnia – plan otwarty?

Kuchnia może stanowić osobne pomieszczenia, jak i otwartą całość wraz z salonem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kuchnia połączona z salonem sprawia wrażenie bardziej przestronnej. Gwarantuje także lepszy dopływ światła. Kolejnym plusem jest to, że w takiej przestrzeni domownicy w naturalny sposób spędzają ze sobą więcej czasu.

Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest ustawienie pomiędzy salonem a kuchnią części jadalnianej. Składa się na nią najczęściej stół oraz rozstawione dookoła krzesła. W takim wypadku należy zadbać, aby wydzielona w ten sposób dodatkowa przestrzeń łączyła wizualnie i funkcjonalnie kuchnię z salonem. Warto pamiętać nie tylko o tym, aby wybierane meble były stylowe i nowoczesne. Należy mieć także na uwadze wygodę domowników i gości. Dlatego należy wybierać rozwiązania charakteryzujące się niebanalnym wyglądem i wysoką jakością wykonania. Dobrym przykładem są choćby krzesła ton.

Jednak utworzenie otwartego planu mieszkania nie zawsze jest możliwe. Powody mogą być różne. Zamknięta kuchnia w niektórych przypadkach będzie bardziej pożądanym rozwiązaniem, choćby ze względu na preferencje domowników. W przypadku gdy utworzenie otwartego planu nie było pierwotnym zamysłem architekta, problemem może być również brak możliwości wyburzenia ściany pomiędzy kuchnią a salonem.

Jak umieścić wyspę lub półwyspę w kuchni

Wyspa w kuchni jest kolejnym sposobem na poprawę ergonomii. Dodatkowo pozwala na lepsze zagospodarowanie dostępnego miejsca. Wyspa kuchenna może zostać umieszczona zarówno pośrodku przestrzeni kuchennej, jak i oddzielać ją w przypadku planu otwartego od salonu. Z kolei w przypadku małych mieszkań o planie otwartym, często wybór pada na kompromis pomiędzy chęcią posiadania wyspy, a ograniczoną ilością dostępnego miejsca. Wtedy wybór może paść na półwyspę, która z jednej strony będzie łączyć się z ciągiem zabudowy kuchennej.

W jakim stylu urządzić kuchnię?

Wybór stylu w jakim zostanie urządzona kuchnia zależy wyłącznie od preferencji właściciela. Najczęściej kuchnie są urządzane w stylu minimalistycznym, rustykalnym, industrialnym lub eklektycznym. Przed ostateczną decyzja warto przeszukać Internet w poszukiwaniu interesujących projektów oraz inspiracji. Warto odwiedzić stronę https://pieknemeble.pl/, na której znajduje się wiele ciekawych aranżacji kuchni. Warto mieć na uwadze, że osobom niezdecydowanym, na podstawie innych projektów będzie łatwiej precyzyjnie określić swoje upodobania i potrzeby.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny bez wątpienia cechuje się nowoczesnym, uporządkowanym wyglądem. Minimalistyczna kuchnia jest przestronna, najczęściej jest ona utrzymana w klasycznych kolorach. Zdecydowanym faworytem projektantów jest biel, szarość, rzadziej kolor czarny. Bardziej barwne elementy także są dopuszczalne, jednak muszą być spójne z resztą aranżacji i w większości przypadków stanowią jedynie dodatkowy akcent w kolorystyce kuchni. Kuchnie minimalistyczne są bardzo funkcjonalne. Łatwo także utrzymać w nich czystość.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny ma wiele odmian i jest bardziej zróżnicowany niż styl minimalistyczny. Nawiązuje on bezpośrednio do elementów wiejskości lub w odmianie vintage, do pochodzących z dawniejszych epok elementów wystroju. Dopuszczalne jest stosowanie starszych mebli, a także odnowionych po renowacji lub takich, które zostały sztucznie postarzane. Styl rustykalny jest mniej ascetyczny niż minimalizm. Stosuje się w nim liczne dodatki, które nadają mu cieplejszego, domowego charakteru.

Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny w kuchni ma wzbudzać odczucie przestronności i wyrafinowania. Industrialne aranżacje bardzo chętnie wykorzystują takie materiały, jak metal, stal, beton, cegła i drewno. Jednak każdy dodatek i akcent musi być dobrany ze smakiem, aby był spójny z wyrafinowaną koncepcją aranżacji. Styl ten nadaje się przede wszystkim do kuchni otwartych w planie otwartym o dużym metrażu, idealnie o wysokim suficie. Jest naturalnym wyborem w przypadku aranżacji nawiązujących do loftów.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny wbrew pozorom nie polega na dowolnym mieszaniu ze sobą kolorów, dodatków i styli. W rzeczywistości uzyskanie pięknej, eklektycznej kuchni wymaga nieco wysiłku. Konieczne jest zadbanie o uzyskanie efektu spójności. Można to uzyskać poprzez zadbanie o wspólny motyw przewijający się przez całą aranżację. Natomiast elementy wyraźnie różne od reszty muszą być tak wybrane, aby przełamywać monotonię i nudę reszty projektu.

Przed urządzeniem kuchni warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie jej układu. Styl wystroju powinien odpowiadać domownikom i być wygodny w użytkowaniu. Zainwestowana energia z pewnością zaowocuje idealnie zaaranżowaną kuchnią.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najlepsze płytki do łazienki
Najlepsze płytki do łazienki
Nowoczesna łazienka powinna zapewniać wysoką funkcjonalność oraz wygodę użytkowania dla wszystkich domowników. Mamy obecnie w sklepach z wyposażeniem wnętrz do […]
Wyprawka dla niemowlaka- co powinno się w niej znaleźć?
Wyprawka dla niemowlaka- co powinno się w niej znaleźć?
Pojawienie się na świecie maluszka zawsze wprowadza ogromne zmiany i chaos w  uporządkowane i w miarę stabilne dotąd życie. Opieka […]
Funkcjonalne i wygodne – idealne ubranka dla niemowląt
Funkcjonalne i wygodne – idealne ubranka dla niemowląt
Wszyscy chcemy dbać o dzieci jak najlepiej. Dlatego już od pierwszych chwil ich życia troszczymy się o to, aby niczego […]
W jakich branżach korzystanie z pomocy tłumacza będzie nieuniknione?
W jakich branżach korzystanie z pomocy tłumacza będzie nieuniknione?
Dla dużych i małych firm tłumaczenia dokumentów to dziś chleb powszedni. W wielu dziedzinach życia również zwykły Kowalski znajdzie się […]