Wady wzroku to przypadłość, która dotyczy coraz większej grupy osób. Duży odsetek ludzi osób, niezależnie od wieku, ma problemy z ostrością widzenia, cierpi na choroby narządu wzroku. Krótkowzroczność stała się problemem cywilizacyjnym, który ciągle się rozrasta, dotyczy ponad 40% ludności. Rozwiązaniem dla ich problemów są zaawansowane metody leczenia wzroku. Wykorzystuje się w nich nowoczesny sprzęt i techniki na miarę XXI wieku.
Leczenie wzroku opiera się przede wszystkim na nowoczesnym sprzęcie oraz ograniczeniu użycia skalpela. Większość zabiegów przeprowadzanych jest za pomocą lasera. Korekcja wad wzroku nie opiera się tylko na noszeniu okularów, często jest zastępowana korekcja za pomocą dużo wygodniejszych soczewek kontaktowych, różnego typu. Nowoczesne zabiegi okulistyczne często nie wymagają długiej hospitalizacji, często pacjent tego samego dnia wychodzi do domu. Są małoinwazyjne i mają znacznie organiczne ryzyko powikłań.
Ortokorekcja to nowa metoda leczenia krótkowzroczności. Jest skuteczna, a co najważniejsze, prawie zupełnie nieuciążliwa. Oparta jest na noszeniu soczewek ortokeratologicznych, które w sposób nieinwazyjny usuwają problemy z widzeniem. Soczewki zakłada się na noc, w dzień widzi się zupełnie normalnie, bez żadnej dodatkowej pomocy. Metoda jest zalecana dla krótkowidzów o wadzie wzroku do -6,00 D sferycznej, wyrównuje także astygmatyzm do -2,75 D cylindrycznej. Po kilku tygodniach soczewki stosuje się co drugi dzień, ponieważ okres prawidłowego widzenia stopniowo się wydłuża. Jeśli zaprzestanie się stosowania soczewek przez więcej niż dwie noce, wracają one do swego pierwotnego kształtu. Metoda polecana jest szczególnie dla dzieci i młodzieży, może zatrzymać postępującą krótkowzroczność. Jest dobrym rozwiązaniem dla sportowców oraz ludzi aktywnych lub pracujących w zadymionych pomieszczeniach, dla których noszenie dziennych soczewki nie jest wskazane. Soczewki ortokeratologiczne musi dobrać lekarz okulista po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym, wymaga jest również wizyta kontrolna,
Ptoza, czyli opadające powieki to schorzenie, które często jest uwarunkowane genetycznie. Przyczyną jest nieprawidłowy rozwój mięśnia, tzw. dźwigacza. Choroba utrudnia prawidłowe widzenie, dlatego leczenie opadającej powieki powinno być wdrożone jak najwcześniej. Nowoczesne leczenie ptozy odbywa się w trybie jednego dnia, dzięki czemu dzieci nie muszą być hospitalizowane. Jest wiele metod usuwania tego problemu. Najczęściej stosowane metody to m.in.
– skrócenie mięśnia dźwigacza powieki
– podwieszenie do mięśnia czołowego
– operacja ptozy Fasanelli-Servata
– operacja retrakcjii powieki górnego
– operacja retrakcjii powieki dolnej
– operacja wszczepu złotego implantu (w porażeniu nerwu twarzowego
– kantoraphia
Zaawansowane metody leczenia wad wzroku pomagają szybko i skutecznie poprawić komfort widzenia oraz zlikwidować niedogodności wynikające z problemów z narządem wzroku.