Zdrowie i medycyna

Co służy do badania ciśnienia krwi?

Ciśnieniomierze i ich rodzaje

Najbardziej powszechnym narzędziem przeznaczonym do mierzenia ciśnienia krwi jest ciśnieniomierz. Zasadniczo wyróżnia się podział na sprzęt mechaniczny oraz elektroniczny. Do obsługi ciśnieniomierzy mechanicznych potrzebny jest stetoskop, dlatego zazwyczaj można je znaleźć w wybranych gabinetach lekarskich.

Najdokładniejsze są urządzenia rtęciowe, nieco gorszą dokładność oferują modele sprężynowe. Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze jest nowoczesny sprzęt elektroniczny, w którym wartość ciśnienia krwi jest pokazywana na cyfrowym wyświetlaczu. W zależności od miejsca dokonywania pomiarów dostępne są ciśnieniomierze naramienne lub nadgarstkowe.

Ze względu na sposób obsługi wyróżnić można modele półautomatyczne lub automatyczne. Pierwsze z wymienionych dokonują pomiaru samoczynnie po założeniu mankietu i wciśnięciu odpowiedniego przycisku. W przypadku drugich konieczne jest samodzielne napompowanie mankietu. Zarówno urządzenia półautomatyczne, jak i automatyczne ma w swej ofercie sklep medyczny Oddychasz.pl. Nie zaleca się kupowania tanich produktów nieznanego pochodzenia, ponieważ mogą wskazywać nieprawidłowe wyniki pomiarów.

Inne urządzenie pozwalające na pomiar ciśnienia krwi

Poza tradycyjnym ciśnieniomierzem do pomiaru ciśnienia krwi stosować można również pulsoksymetr. Jest to urządzenie elektroniczne przeznaczone przede wszystkim do mierzenia wysycenia krwi tlenem. Profesjonalne urządzenia stosowane w szpitalach lub domach opieki są rozbudowane o dodatkowe funkcje, takie jak pomiar ciśnienia lub oddechu.

Czujnik pomiarowy zakładany jest zazwyczaj na palec lub płatek ucha. W przypadku noworodków stosuje się pulsoksymetry zakładane na stópkę lub nadgarstek dziecka. Wyniki badań takim urządzeniem mogą zostać zafałszowane przez tatuaże lub kosmetyki do ciała. Pomiar zakłócić może także bliska obecność intensywnego źródła światła lub nadmierna ruchliwość pacjenta.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − jeden =