Zdrowie i medycyna

Co zawierają w sobie kosmetyki?

Jak wiadomo kosmetyki to wszelkiego rodzaju produkty stosowane w celu wzmocnienia, podkreślenia lub zmiany wyglądu twarzy, zapachu lub też tekstury ciała. Związku z tym, że są to środki aplikowane bezpośrednio na ciało, większość osób zwraca uwagę na ich skład. Nic dziwnego, skutki uboczne stosowania niektórych kosmetyków mogą być szkodliwe i trwałe.

Co zawierają kosmetyki?

Część kosmetyków przeznaczona do stosowania na twarz, włosy czy ciało zawiera w sobie mieszankę związków chemicznych. Niektóre z nich tworzone są z naturalnych składników, jak np. olej kokosowy, natomiast pozostałe są syntetyczne.

W aspekcie naturalnych kosmetyków można stwierdzić, że są one bezpieczne dla zdrowia człowieka. To ręcznie wytwarzane produkty, bardzo popularne, często nazywane ekologicznymi. Nie zawierają one groźnych parabenów – substancji konserwujących, których zadaniem jest zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii i pleśni w celu ochrony zarówno produktów, jak i konsumentów.

Czy tylko parabeny są niebezpieczne? Zdecydowanie nie, większość tanich kosmetyków zawiera szkodliwe chemikalia np. ftalany w perfumach, talk, dwutlenek tytanu lub tlenek cynku występujący w niektórych składach mineralnych i produktach ochrony przeciwsłonecznej czy formaldehyd zawarty w lakierach do paznokci.

Dlatego też większość konsumentów sięga po naturalne kosmetyki bez chemii, które są dostępne w większości drogerii, np. w Neness. Ta nieufność do syntetycznych kosmetyków powoduje, że popularność naturalnych kosmetyków jest coraz wyższa. Ale czy takie kosmetyki są bezpieczniejsze i lepsze? Kosmetyki naturalne nie zawsze mogą okazać się lepszym wyborem. Na przykład wiele naturalnych składników może powodować reakcje skórne i alergie, w tym lawenda, olejek z drzewa herbacianego, lanolinę, cynamon (i pochodne), oleje cytrusowe i różne olejki eteryczne. Co ciekawe, niektóre, takie jak olejki z lawendy i drzewa herbacianego, zostały połączone z zaburzeniami hormonalnymi u chłopców. Ponadto, istnieją pewne informacje o ludziach, którzy rozwinęli alergie pokarmowe na kozie mleko i ser po użyciu mydła koziego mleka lub balsamu na skórze. Inne doniesienia powiązały alergie pokarmowe z produktami do pielęgnacji skóry zawierającymi olej migdałowy, orzeszki ziemne, pszenicę i owies.

Wysokiej jakości kosmetyki w sklepie Neness.pl znajdziesz w atrakcyjnych cenach.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − trzy =