Technologie & IT

Czy osoby niewidome mogą w prosty sposób korzystać z komputera?

Wiele ludzi myśli, że osoby niepełnosprawne mają bardzo utrudnione życie i nie mogą się cieszyć większością dóbr, które są nam oferowane przez koncerny technologiczne. Prawda jest zupełnie inna – nowoczesna technologia jest na tyle zaawansowana, że może oferować nawet niewidomym łatwą obsługę urządzeń elektronicznych. Osoby pozbawione wzroku nie muszą czuć się wykluczone – istnieją metody, który pozwolą im na rozwój w cyberprzestrzeni, dzięki czemu oprócz ułatwienia życia w wielu aspektach, będą mogły cieszyć się szerokim wyborem pracy, w której nie będą odstawać od reszty, gdy przyjdzie pora na skorzystanie z komputera.

Nowoczesne programy udźwiękawiające

Dzięki tym urządzeniom osoby niewidome mogą uczyć się obsługi komputera w oparciu o dwa pozostałe (i bardzo dobrze rozwinięte) zmysły: dotyk i słuch. Można z nich korzystać nie tylko na tych urządzeniach, ale także tabletach bądź laptopach. Program udźwiękawiający ułatwia korzystanie z edytorów tekstów, przeglądarek internetowych, arkuszy kalkulacyjnych lub prezentacji multimedialnych.

Działanie programu polega na przetwarzaniu tekstu na mowę za pomocą syntezatora, w tym samym czasie wyświetlając ów tekst na brajlowskim monitorze. Oprócz korzystania z podstawowych funkcji komputera, osoby niewidome mogą również zająć się bardziej zaawansowanymi czynnościami, jak programowanie, komponowanie muzyki w specjalnych programach czy też przetwarzanie dźwięków. Dzięki programom udźwiękawiającym osoby niewidome mogą posługiwać się komputerami tak, jak każdy inny użytkownik – nie zostając w tyle.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =