Technologie & IT

Wszystko o przeglądzie technicznym samochodu

Rozmaite przeglądy wykonujemy przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Mają one odpowiednio szybko wpłynąć na naprawy pojazdu. Dzięki nim, kierowca uniknie przykrych konsekwencji niesprawności danego systemu. Może chodzić o hamulce, układ kierowniczy czy też ogumienie. Każde niedociągnięcie to zwiększone ryzyko poruszania się po drodze.

Obowiązkowe przeglądy

Każdy pojazd co jakiś czas musi przejść przegląd techniczny. W zależności od stażu oraz kategorii pojazdu, czas ważności danego badania będzie się różnił. Dla przykładu, nowe auta przechodzą pierwszy przegląd dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Wszystko to, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz użytkowania samochodu. Diagnostyka rozpoczyna się od zbadania oświetlenia samochodu. Następnie, badane jest ogumienie (stan bieżnika), stan szyb oraz karoserii. Skorodowane nadwozie to częsta przyczyna braku zgody na dalsze użytkowanie auta.

Z czynników wpływających na bezpieczeństwo, szczególną uwagę zwraca się na hamulce (badane na stanowisku rolkowym). Oprócz nich diagnozie podlega stan amortyzatorów czy też luzów w elementach zawieszenia układu kierowniczego. Na samym końcu najczęściej, wykonuje się pomiar emisji spalin.

Usunięcie usterek i ponowna kontrola

Negatywne wyniki badań to konieczność naprawy uszkodzonych podzespołów oraz przejścia badania technicznego po raz kolejny. Usterki zagrażające bezpieczeństwu należą do tych, których nie powinno się bagatelizować. Jeżeli szkody zagrażają zdrowiu innych uczestników ruchu, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu.

Jeden komentarz

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − sześć =