Ogród i dom

Ekogroszek czy pellet – co wybrać?

Wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, w tym zwłaszcza efektywność energetyczną produktu i jego cenę. Ogromnym powodzeniem cieszą się obecnie zwłaszcza dwa rodzaje paliw stałych – ekogroszek oraz pellet. To pierwsze występuje w postaci drobnych okruchów wielkości 5-25 mm, natomiast drugie w formie granulatu ze sprasowanych trocin. Jeśli np. interesuje nas stosunkowo tani, ale wydajny pellet Białystok to miasto, w którym bez trudu znajdziemy sklep posiadający go w swoim asortymencie. 

Wiele zależy od naszych możliwości finansowych i oczekiwań

Ekogroszek to paliwo pozyskiwane z wyselekcjonowanego węgla kamiennego lub brunatnego, pozbawionego nadmiaru miału oraz tzw. flotu. Z kolei pellet to odpad drzewny posiadający stosowny certyfikat. Oba te produkty są przeznaczone do spalania w specjalnych kotłach z podajnikiem, co w znacznym stopniu zwiększa efektywność energetyczną. Pod względem cenowym zdecydowanie wygrywa ekogroszek, ale jednocześnie posiada on gorsze parametry grzewcze i zawiera aż do 15% popiołu (w porównaniu do niego pellet ma zaledwie 0,25-1% popiołu).

Dodatkowo gorzej pachnie, jest znacznie brudniejszy podczas eksploatacji i pozostawia na kotle ciemny, trudny do usunięcia nalot. Dla niektórych osób duże znaczenie ma również fakt, że ekogroszek wydziela do atmosfery dużo więcej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Jest zatem produktem mniej ekologicznym. Podsumowując, pellet to materiał pod wieloma względami lepszy i dlatego z roku na rok zyskuje na popularności. Można go kupić np. w tym sklepie internetowym: https://kielce.pellet-robin.pl/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 1 =