Dzięki dotacjom unijnym oraz kampaniom informacyjnym uświadamiającym Polaków o nadchodzącej katastrofie klimatycznej rośnie popularność rozwiązań prośrodowiskowych, w tym tzw. ekologicznych domów. Na czym polega to zjawisko? Jakie są charakterystyczne cechy ekologicznego domu?
Najważniejszą cechą każdego ekologicznego domu powinna być jego zgodność z naturą, zarówno w zakresie wkomponowania w otoczenie, jak i użytych do budowy materiałów oraz wykorzystywania prośrodowiskowych instalacji użytkowych. Szczególnie istotne są te ostatnie, bowiem zapewniają one nie tylko niewielkie koszty eksploatacji budynku, ale też znacząco zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Dobrze zaprojektowany ekologiczny dom powinien być wyposażony we własne źródło elektryczności. Najlepiej sprawdza się pod tym względem fotowoltaika Bydgoszcz i inne polskie miasta oferują szeroki wybór paneli słonecznych pozwalających na uzyskiwanie zielonej, przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej. Ponadto dobrym pomysłem jest system rekuperacji pozwalający na znaczną redukcję strat cieplnych i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warto także zainteresować się instalacją zbierającą i filtrującą deszczówkę – to najbardziej naturalny sposób na uzyskanie wody pitnej czy użytkowej, a wbrew pozorom koszty takiego systemu nie są przesadnie wysokie.
Budowa ekologicznego domu to dobry sposób na wyrażenie swojej troski o środowisko, a także na redukcję stałych kosztów energii elektrycznej, ogrzewania czy wody.