Paliwo jest cieczą niezbędną do eksploatacji podczas jazdy samochodem. Bez niej bowiem nie byłby on bowiem w stanie nawet ruszyć z miejsca. Bardzo często zdarza się, że również z nim związane są pewne usterki. Chodzi tu głównie o wyciek paliwa, np. z baku paliwa, który może być spowodowany różnymi przyczynami. Wyciek paliwa jest groźny nie tylko dla ekosystemu, ale przede wszystkim niebezpieczny w danej chwili, gdy eksploatujemy nasz samochód. Dlatego po jego wykryciu należy niezwłocznie jemu zapobiec.
Po identyfikacji miejsca jego wycieku, konieczne jest zgłoszenie się do mechanika. Mechanik w zależności od konkretnej sytuacji przystępuje do sprawdzenia i ewentualnej wymiany szyjki zbiornika, lub też całego zbiornika. Przydadzą mu się w tym celu różnego rodzaju narzędzia i sprzęt, chociażby taki jak podnośniki samochodowe i szczypce do opasek. Podczas przeprowadzania takiej naprawy mechanik powinien dokładnie sprawdzić stan pozostałych układów i elementów samochodu, a szczególnie tych bezpośrednio związanych z układem paliwowym.
W razie potrzeby konieczna jest wymiana zepsutych części. Jest to niezwykle ważne, gdyż wyciekające paliwo może doprowadzić do niebezpiecznych wypadków na drodze, a nawet wywołać pożar. Samochodem, w którym występuje nieszczelność, nie powinniśmy się poruszać do czasu, aż mechanik naprawi dane usterki. W związku z tym zdecydowanie warto regularnie sprawdzać stan podwozia i układów pod maską, a szczególnie zbiorników na różnego rodzaju płyny eksploatacyjne.