Technologie & IT

Rodzaje maszyn CNC – cechy charakterystyczne i różnice pomiędzy nimi

Maszyny CNC to komputery, które kontrolują ruch obrabiarki. Mogą być używane do cięcia materiałów takich jak drewno i metal.

Termin CNC jest skrótem od Computer Numerical Control, co oznacza, że komputer kontroluje wykonywaną pracę. Komputery są programowane w celu wykonania określonych zadań, a następnie wykonują je za pomocą różnego rodzaju sygnałów wysyłanych z oprogramowania.

Maszyny CNC można podzielić na dwie główne kategorie: ręczne i automatyczne. Maszyny CNC ręczne wymagają interakcji z człowiekiem, natomiast automatyczne są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają pomocy człowieka.

Ręczne maszyny CNC

Ręczne maszyny CNC są najprostszą formą maszyn CNC, gdzie operator ręcznie przesuwa narzędzie tnące po materiale, który chce przeciąć. Ten typ maszyny jest zwykle używany, gdy nie jest wymagana wysoka precyzja lub gdy istnieje potrzeba większej elastyczności w zakresie opcji projektowych. Operator ustawia maszynę poprzez umieszczenie materiału na powierzchni roboczej i załadowanie go do maszyny. Następnie ręcznie przesuwa narzędzie tnące po materiale, jednocześnie obsługując pedał nożny, który steruje zasilaniem narzędzia tnącego. Operator musi używać obu rąk do sterowania tego typu maszyną; jedna ręka kontroluje ruch i prędkość posuwu, podczas gdy druga ręka obsługuje przełącznik zasilania.

Automatyczne maszyny CNC

Automatyczne maszyny CNC wykorzystują sterowane komputerowo silniki i serwonapędy do przemieszczania narzędzi tnących po obrabianym materiale. Tego typu maszyny są droższe od ręcznych, ale oferują większą wydajność i dokładność, jeśli chodzi o produkcję części o skomplikowanych kształtach lub wzorach.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 18 =