Branża budowlana

Jak zdobyć dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię ścieków?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie obok budynku mieszkalnego przydomowej oczyszczalni ścieków, służącej do przekształcania szamba w wodę drugiej klasy. Konstrukcja ta posiada bowiem wiele zalet – m.in. jest w pełni ekologiczna, tania w eksploatacji, a na dodatek niemal bezobsługowa. Jej jedyną wadą jest tak naprawdę dosyć wysoka cena. Na szczęście istnieje możliwość łatwego pozyskania dofinansowania z co najmniej kilku źródeł. Jeśli interesują nas funkcjonalne przydomowe oczyszczalnie ścieków w małopolsce bez problemu znajdziemy instytucję przydzielająca fundusze na ten cel.

Procedura nie jest zbyt skomplikowana

Środki finansowe na oczyszczalnię można otrzymać głównie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest dotowany z funduszy unijnych. Takie gminy są przeważnie zlokalizowane na obszarach, gdzie istnieje zabudowana utrudniająca podłączenie budynków mieszkalnych do tradycyjnej sieci kanalizacyjnej. Oczywiście nie jest to reguła. Informację o tym, czy nasza gmina dysponuje wspomniany środkami można zaczerpnąć z jej strony internetowej, ewentualnie zapytać się o to w odpowiednim wydziale ochrony środowiska. Procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta i obejmuje kilka kluczowych etapów: 

  1. Dokładne uzupełnienie wniosku o dotację – koniecznie wg formularza dostępnego w urzędzie gminy (albo na jej stronie www).
  2. Złożenie specjalnego oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością w celach stricte budowlanych.
  3. Złożenie stosowanego zaświadczenia o stałym zameldowaniu na obszarze gminy.
  4. Przedstawienie projektu oczyszczalni. 
  5. Pokazanie kopii zgłoszenia o zamiarze rozpoczęcia wykonania prac o charakterze budowlanym. 

O przyznaniu środków decyduje kolejność złożenia wniosków, a ich wysokość sięga nierzadko 80% kosztów całej inwestycji. Jeśli jesteśmy zainteresowani taką konstrukcją jak przydomowa oczyszczalnia ścieków śląsk jest terenem, na którym funkcjonuje wiele gmin udzielających wsparcia w tym zakresie. 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + trzynaście =