Technologie & IT

Na czym polega cięcie laserowe?

Aby z jakiegoś materiału mógł powstać konkretny produkt, musi on najpierw zostać poddany odpowiedniej obróbce. Jednym z jej rodzajów jest cięcie, które do niedawna opierało się głównie na wykorzystaniu narzędzi mechanicznych, strumienia wody albo wybranego gazu (np. tlenu). Obecnie jednak coraz częściej stosuje się w tym procesie specjalny generator promieniowania laserowego, zwany potocznie laserem. Jeśli chodzi o profesjonalne cięcie laserem Wrocław jest miastem, w którym funkcjonuje wiele firm mających w swojej ofercie tę nietypową usługę. 

Nowoczesny sposób na uzyskanie pożądanego kształtu

Wiązka promieniowania laserowego charakteryzuje się tym, że pozwala na skupienie ogromnej ilości energii na bardzo niewielkim obszarze danego elementu. Dlatego też cięcie laserem należy do najszybszych i najbardziej precyzyjnych metod obróbki – zarówno metalu, jak i drewna, tworzyw sztucznych czy szkła. W zależności od surowca, wykorzystuje się jeden z następujących sposobów:

– odparowanie –  konkretny materiał poddawany jest odparowaniu w tzw. gazie obojętnym,

– topienie oraz wydmuchiwanie – fragment elementu ulega najpierw stopieniu, a następnie jest wydmuchiwany przez wybrany gaz,

– wypalenie – z użyciem strumienia tlenowego, ewentualnie specjalnej mieszaniny z tlenem,

– tworzenie termicznych pęknięć – materiał jest powoli formowany w procesie pękania. 

Zaletą cięcia laserowego oferowanego m.in. przez firmę Valor, jest przede wszystkim ponadprzeciętnie duża szybkość produkcji, co wynika z faktu, że wycięte elementy nie muszą być dodatkowo obrabiane w jakikolwiek inny sposób. Pozostałe atuty omawianej metody to brak uszkodzenia materiału (wiązka jest niezmiernie wąska i precyzyjna), jego maksymalne wykorzystanie, a także niskie koszty eksploatacji urządzenia (nie posiada ono głowicy, która z czasem uległaby zużyciu i wymagała wymiany).

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 7 =