Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do ogrzewania polskich domów jest węgiel kamienny. Opał ten jest stosunkowo tani i kaloryczny. Oznacza to, że w wyniku jego spalania powstaje duża ilość ciepła. Na efektywność cieplną w dużym stopniu wpływa rodzaj zastosowanego kotła. Nowoczesne kotły węglowe charakteryzują się sprawnością na poziomie 80-90 procent.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się piece na ekogroszek. Jest to paliwo stałe wywarzane z węgla kamiennego lub brunatnego. Dzięki zastosowaniu podajnika opał spalany jest w wysokiej temperaturze, przez co wydziela do atmosfery niewiele szkodliwych substancji. Piece na ekogroszek są więc bardziej ekologiczne od tradycyjnych kotłów węglowych.
Zaletą tego rodzaju kotłów jest również ich bezobsługowość. Jedynym zadaniem użytkownika jest uzupełnianie paliwa. W sprzedaży dostępny jest ekogroszek workowany, co sprawia, że nie trzeba dysponować ogromną kotłownią, w której gromadzony będzie opał. Jego braki można uzupełniać w zależności od potrzeb np. na http://czestochowa.ekogroszek-workowany.pl/.
Alternatywą dla węgla może być drewno. Jego zaletą jest naturalność i ekologiczność. Niestety drewno jest materiałem dosyć drogim i mało energetycznym. Najlepiej nadaje się do palenia w kominkach. Wiele nowoczesnych kominków wyposażonych jest w płaszcz wodny, co umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń. Właściciel domów szukający opału ekologicznego i wydajnego mogą postawić na pellet. Są to prasowane pod wysokim ciśnieniem trociny drzewne, które mają podobną kaloryczność do węgla.
Osoby, którym zależy na wygodzie, powinny postawić na gaz ziemny. Paliwo to wyróżnia się dużą kalorycznością i neutralnością dla środowiska naturalnego. Kotły na gaz ziemny charakteryzują się znakomitą sprawnością nawet na poziomie 98 procent. Dzięki stałym dostawom gazu użytkownik nie musi pamiętać o dostarczaniu paliwa. Ogrzewanie gazem jest więc czyste i komfortowe