Przyczyn tego schorzenia jest kilka i nie zawsze są one od nas zależne. W większości przypadków jest to po prostu wiek i przeciążenie stawów, gdyż wszystkie nie tylko te biodrowe, są eksploatowane przez całe nasze życie i niestety „zużywają się”. Mogą to być również wady wrodzone, choroby reumatoidalne czy przebyte złamania w okolicach stawów biodrowych.
Jeśli pojawią się objawy w postaci przewlekłego bólu przy wstawaniu i chodzeniu, promieniującego aż do kolana to znak, że należy udać się do lekarza ortopedy i po konsultacjach, poddać się zabiegowi wstawienia endoprotezy czyli sztucznego stawu, który z czasem zlikwiduje ból, poprawi sprawność ruchową i często uchroni nas przed trwałym inwalidztwem.
Rehabilitacja po endoprotezie biodra konieczna jest w każdym przypadku, a podstawą jej skuteczności jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Wprowadza to bowiem początkowo pewne ograniczenia bo np. nie usiądziemy w wannie czy na zbyt niskim krześle, nie możemy spać na zoperowanym biodrze i nie uda nam się założyć nogi na nogę. Będziemy również zmuszeni do chodzenia w wygodnym obuwiu na płaskim obcasie i niestety trzeba będzie nauczyć się chodzenia o kulach. I właśnie po to jest rehabilitacja, która wykonywana jest przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, pod okiem i w konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Polega ona głównie na ćwiczeniach, które można zacząć wykonywać już w dwa dni po zabiegu. Rozpoczyna się od prostych ćwiczeń nóg w pozycji siedzącej, a w miarę leczenia i ustępowania bólu, ćwiczenia stają się coraz bardziej intensywne. Odpowiednią bezpieczną i samodzielną rehabilitacją są długie spacery i pływanie. O innych sytuacjach, w których wskazana jest taka forma leczenia, można uzyskać informacje na https://medistuff.pl/.