Galwanizacja to proces nakładania cienkiej warstwy metalu na powierzchnię. Najczęstszą formą galwanizacji jest proces stosowany do dodawania ochronnej powłoki niklu, chromu lub innego metalu do stali, aby uczynić ją odporną na rdzę. Galwanizacja jest również stosowana w produkcji biżuterii, półprzewodników i płytek drukowanych.
Galwanizacja istnieje od końca XIX wieku, ale jej zastosowanie wzrosło gwałtownie w ciągu ostatniej dekady ze względu na postęp w technologii i procesach produkcyjnych. Ponadto, żyjemy teraz w czasach, w których ludzie chcą więcej personalizacji i dostosowania do swoich produktów. Na przykład, jeśli kupisz nowy telefon lub komputer, możesz teraz wybrać spośród setek różnych wzorów i kolorów etui.
Sama branża również zmieniła się w czasie. Stary sposób robienia rzeczy to była cała praca ręczna i wiązała się z użyciem niebezpiecznych chemikaliów, które mogły być niebezpieczne dla ludzi, jak i naszego środowiska. Obecnie istnieją zautomatyzowane maszyny, dzięki którym jest przeprowadzana np. kąpiel galwaniczna, które mogą wykonać wiele z tej pracy dla nas bez bezpośredniego kontaktu z chemikaliami lub innymi toksycznymi substancjami związanymi z procesem (przynajmniej nie bezpośrednio).
Przykłady produktów galwanizowanych
1) Zegarki, zegary i inne czasomierze;
2) Biżuteria i biżuteria kostiumowa;
3) Elementy wykończenia samochodów, takie jak zderzaki, klamki i emblematy;
4) Złącza elektroniczne (takie jak porty USB), płytki drukowane i przełączniki;
5) Urządzenia medyczne (takie jak protezy biodrowe), elementy dentystyczne (takie jak plomby), implanty ortopedyczne (takie jak szpilki wkładane do kości), korony i mosty dentystyczne ( oraz rozruszniki serca.