Ogród i dom

Drewniany czy szklany – jaki stolik lepiej prezentuje się w salonie?

Stolik kawowy jest nieodłącznym elementem strefy wypoczynkowej salonu.  Jego wybór zależy od aranżacji całości wnętrza i tego, jaki klimat chcemy uzyskać. Do najpopularniejszych należą modele stolików wykonanych z litego drewna lub specjalnie hartowanego szkła.

Zalety stolików drewnianych

O stolikach kawowych z litego drewna mówi się zwykle, że są wytrzymałe, eleganckie i pasują do klasycznych wnętrz. Jest w tym wiele prawdy, trzeba jednak pamiętać, że stoliki i ławy drewniane występują w wielu rodzajach, kształtach i wielkościach. Można wybierać spośród okrągłych, na rzeźbionej nodze, utrzymanych w stylu vintage, przez industrialne połączenie litego blatu z metalowymi nogami, po rustykalne, z blatem wykonanym z plastra naturalnego drewna, z wyeksponowanymi słojami, sękami i naturalnymi nierównościami. Wspólną ich zaletą jest trwałość – odpowiednio konserwowane służyć mogą kilku pokoleniom użytkowników. Są jednak stosunkowo ciężkie i mogą nieco przytłoczyć mały salon.

Dla kogo stolik szklany?

Jeśli staramy się nadać wnętrzu salonu wrażenie lekkości, odpowiednim wyborem może być stoik ze szkła. Stoliki ze szklanymi blatami, o różnych kształtach a nawet kolorach, pasują szczególnie do stylu nowoczesnego, industrialnego czy minimalistycznego, chociaż w połączeniu z meblami vintage mogą pozwolić na stworzenie interesującej, eklektycznej całości. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia, trzeba jednak pamiętać, że szkło przyciąga kurz i wszelkie widoczne zabrudzenia szybciej niż drewno.  Nie ma jednego, uniwersalnie słusznego wyboru. Stolik kawowy musi pasować do salonu, współgrać z estetyką wnętrza a jednocześnie spełniać funkcjonalne oczekiwania gospodarzy.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =