Detektory gazów to specjalistyczne urządzenia, które są instalowane zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach przemysłowych. Służą one przede wszystkim do wczesnego wykrywania różnych substancji szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi, takich jak tlenek węgla, gaz ziemny czy propan butan. Po przekroczeniu określonego poziomu ich stężenia, uruchamiana jest optyczna i dźwiękowa sygnalizacja, która powiadamia osoby znajdujące się wewnątrz danego budynku o bezpośrednim zagrożeniu.
Detektory gazów, dostępne np. w Safetech, mogą występować w kilku wersjach. Najbardziej powszechne są urządzenia domowe, przeznaczone głównie do wykrywania dwutlenku węgla i gazu ziemnego. W tym przypadku sygnalizatory zadziałają wtedy, gdy wartość stężenia któregokolwiek z wymienionych gazów przekroczy 15% tzw. dolnej granicy wybuchowości. Na rynku jest dostępnych wiele modeli tego typu sprzętów, ale najpopularniejsze są te ze specjalnym wyjściem umożliwiającym podłączenie dodatkowej syreny.
Powszechnie stosowane są również wersje z wyjściem stykowym odpowiadającym za sterowanie wentylatorem albo systemem alarmowym.
W wielu budynkach są też montowane wykrywacze nieszczelności różnych instalacji gazowych, używane do weryfikowania wycieku gazów z przewodów, butli czy zbiorników. Są wyposażone we wskaźnik optyczny z diodą LED i sygnalizacją akustyczną o rosnącej częstotliwości, która zwiększa się, gdy wzrasta stężenie danego gazu.
Detektory gazów są także powszechnie stosowane w celu ochrony pracowników obiektów przemysłowych i produkcyjnych. Są to w większości tzw. eksplozymetry (we wnętrzach zagrożonych wybuchem), tlenomierze z cyfrowym odczytem i sygnalizacją optyczną oraz dźwiękową, a ponadto toksymetry, czyli podstawowe urządzenia do wykrywania wszelkich mediów toksycznych.