Wypoczynek i hobby

Hodowla świń – w co się zaopatrzyć?

Jedną z gałęzi rolnictwa jest hodowla zwierząt gospodarskich. Coraz więcej osób decyduje się na założenie oraz prowadzenie opieki nad trzodą, czyli świniami. Takie przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego przygotowania oraz odpowiedniego wyposażenia chlewu, ale może być bardzo opłacalne. Każdy, kto rozważa rozpoczęcie tego rodzaju działalności powinien dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Jak rozpocząć hodowlę trzody chlewnej?

Najważniejsze jest miejsce, w którym tego rodzaju hodowla będzie prowadzona. Musi to być bowiem budynek spełniający wymogi prawne, a także normy stawiane przez sanepid. Niekiedy są one bardzo wyśrubowane, ale mają na celu przede wszystkim zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki bytowe, a także zagwarantować, że pozyskiwane z nich mięso będzie bezpieczne i zdatne do spożycia przez ludzi.

Chlew musi posiadać dostęp do świeżego powietrza, dlatego konieczne jest zamontowanie w nim wentylatorów, a także systemu ogrzewania, dzięki któremu zimą wewnątrz budynku będzie panowała odpowiednie temperatura. Trzeba również dobrze przemyśleć dobór rasy świń, które chcemy hodować, ponieważ jedne mogą być zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu niż inne.

Budynek musi być także wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz akcesoria. Do podstawowego wyposażenia należą systemy do karmienia oraz pojenia świń, a także karmniki dla prosiąt. Warto pomyśleć także o zakupie maszyny do mieszania pasz, dzięki której będzie można przygotowywać własne mieszanki. Do znakowania trzody przydadzą się z pewnością sprzęty do kolczykowania oraz tatuowania świń.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =