Podatek ryczałtowy to specyficzna forma podatku od dochodów, który jest pobierany przede wszystkim od osób prowadzących działalność gospodarczą. Z tego rodzaju rozliczenia mogą również korzystać spółki cywilne, akcyjne i jawne, ale wyłącznie wtedy, gdy nie zatrudniają stałych pracowników, lecz współpracują z freelancerami. Obliczanie podatku ryczałtowego jest dosyć skomplikowane, ponieważ wysokość składki zależy od kilku czynników. Z tego względu najlepiej jest odwiedzić profesjonalne biuro podatkowe w Poznaniu lub innym mieście.
Stawki są zróżnicowane – to główny wyróżnik
Podstawą do obliczenia podatku ryczałtowego jest stawka wyrażona w procentach, która zależy w dużej mierze od typu prowadzonego biznesu, liczby pracowników oraz liczby osób zamieszkujących miejscowość, w której konkretna firma funkcjonuje. Oto lista przykładowych podmiotów wraz z przysługującą im stawką:
Jeśli jesteśmy zainteresowani samodzielnym obliczeniem podatku ryczałtowego, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego w internecie, choć wynik jest w tym przypadku obarczony sporym ryzykiem błędu. Dlatego lepiej jest opierać się na konkretnym wzorze. Kiedy robimy wyliczenie po raz pierwszy (w pierwszym miesiącu działalności), musimy po prostu pomnożyć przychód przez określoną stawkę podatku. W kolejnych miesiącach należy to działanie nieco zmodyfikować. Najpierw odejmujemy od przychodu wysokość ubezpieczenia społecznego, uzyskany w ten sposób wynik mnożymy przez stawkę podatku, a na koniec odejmujemy ubezpieczenie zdrowotne.