W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie obok budynku mieszkalnego przydomowej oczyszczalni ścieków, służącej do przekształcania szamba w wodę drugiej klasy. Konstrukcja ta posiada bowiem wiele zalet – m.in. jest w pełni ekologiczna, tania w eksploatacji, a na dodatek niemal bezobsługowa. Jej jedyną wadą jest tak naprawdę dosyć wysoka cena. Na szczęście istnieje możliwość łatwego pozyskania dofinansowania z co najmniej kilku źródeł. Jeśli interesują nas funkcjonalne przydomowe oczyszczalnie ścieków w małopolsce bez problemu znajdziemy instytucję przydzielająca fundusze na ten cel.
Środki finansowe na oczyszczalnię można otrzymać głównie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest dotowany z funduszy unijnych. Takie gminy są przeważnie zlokalizowane na obszarach, gdzie istnieje zabudowana utrudniająca podłączenie budynków mieszkalnych do tradycyjnej sieci kanalizacyjnej. Oczywiście nie jest to reguła. Informację o tym, czy nasza gmina dysponuje wspomniany środkami można zaczerpnąć z jej strony internetowej, ewentualnie zapytać się o to w odpowiednim wydziale ochrony środowiska. Procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta i obejmuje kilka kluczowych etapów:
O przyznaniu środków decyduje kolejność złożenia wniosków, a ich wysokość sięga nierzadko 80% kosztów całej inwestycji. Jeśli jesteśmy zainteresowani taką konstrukcją jak przydomowa oczyszczalnia ścieków śląsk jest terenem, na którym funkcjonuje wiele gmin udzielających wsparcia w tym zakresie.