Praktyka ta stała się bardziej popularna, gdy pod koniec XIX i na początku XX wieku gazety zaczęły drukować nekrologi – często z towarzyszącymi im zdjęciami. Dzisiejsze zdjęcia nagrobne wymagają czegoś więcej niż tylko wykonanie zdjęcia bliskiej osoby smartfonem lub aparatem cyfrowym. Proces produkcji wymaga przede wszystkim specjalistycznego sprzętu.
Najczęstszą metodą wykorzystywaną, aby zdjęcia nagrobne pojawiły się na pomniku, jest użycie grawerki laserowej. Proces ten polega na analizie dostarczonej fotografii, dostosowanie jej do wymagań graweru, dodanie jej saturacji i kontrastu oraz przekształceniu go w akwafortę, a następnie zamocowaniu obrazu na płaskim kawałku granitu lub marmuru. Obraz jest następnie pokrywany przezroczystą żywicą, aby chronić go przed uszkodzeniem podczas transportu.
Grawerowanie laserowe to proces, który służy do wykonania znaku na materiale za pomocą wiązki laserowej. Wiązka laserowa może być skupiona na powierzchni materiału, podobnie jak w przypadku drukarki atramentowej. Gdy wiązka lasera przechodzi przez powierzchnię, nagrzewa określone punkty materiału, co powoduje, że małe obszary topią się i tworzą znak.
Głębokość, na jakiej to się dzieje, jest kontrolowana poprzez regulację poziomu mocy lasera. Grawerowanie laserowe może być używane do tworzenia dowolnego rodzaju treści na dowolnym rodzaju materiału, z tego względu ozdoby takie jak zdjęcia nagrobne nie stanowią dla urządzenia najmniejszego problemu.