Badanie stanu budynku pozwala uchronić nas, jako właścicieli, przed szkodliwym działaniem czasu albo przed rodzącymi się dopiero ubytkami w konstrukcji, które w przyszłości mogą wygenerować poważniejsze szkody. Chodzi tutaj oczywiście o formę badań nieniszczących, które pozwalają w bardzo dokładny sposób ocenić jakość konstrukcji, w żaden sposób jej nie uszkadzając. Warto przeprowadzać takie testy przynajmniej co parę lat, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z wadliwością.
Metodę badania dostosowuje się indywidualnie do badanego materiału, jego powierzchni i ogólnego stanu, więc trudno odgórnie dopasować odpowiedni sposób podejścia do problemu. Najprostszą i zarówno najtańszą opcją są badania wizualne, które polegają na dokładnym sprawdzeniu powierzchni konstrukcji i dokonaniu pomiarów szkód. Wbrew pozorom można w ten sposób wiele się dowiedzieć i w miarę dokładnie ocenić stan budynku, ale by mieć pewność, warto przeprowadzić również inne badania.
Tych jest sporo i trudno je wszystkie tutaj opisać. Znajdziemy wśród nich badania: penetracyjne, magnetyczno-proszkowe, radiograficzne oraz ultradźwiękowe. Niektóre służą do badania powierzchni materiałów, niektóre badają ich głębsze warstwy oceniając, czy nie istnieją gdzieś niewidoczne gołym okiem nieciągłości. Warto jednak pamiętać, że zanim zatrudnimy firmę do przeprowadzenia rzeczonych badań, powinniśmy sprawdzić, czy spełnia wszelkie normy badań nieniszczących, co zapewni nam usługi na najwyższym poziomie.