Sprawność jest nam potrzebna do wykonywania wszystkich codziennych czynności – zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Czasami jednak pojawiają się problemy zdrowotne, w wyniku których zostaje utracona. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi rehabilitacyjne, mające na celu poprawę naszego stanu. Na czym dokładnie polegają? W poniższym artykule udzielamy odpowiedzi na to pytanie.
Pojęcie rehabilitacji obejmuje szeroki zakres usług, świadczonych w celu poprawy stanu zdrowia pacjentów. Są to działania kompleksowe, które przywracają pełną lub maksymalną do osiągnięcia sprawność. Z usług rehabilitacyjnych korzystać mogą zarówno dorośli w każdym wieku, jak i dzieci. Objęte są nią osoby niepełnosprawne, cierpiące na różnego rodzaju choroby i schorzenia, a także takie, których sprawność została ograniczona na skutek urazów.
Wyróżnić możemy kilka rodzajów rehabilitacji, m.in.: kardiologiczną, ortopedyczną, neurologiczną, onkologiczną, pulmonologiczną. Dobór odpowiednich metod, jej przebieg oraz czas trwania uzależnione są od wielu czynników, takich jak stan pacjenta oraz poziom utraty sprawności. Zabiegi mogą odbywać się w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym, a nawet w warunkach domowych. Jednym z kluczowych elementów jest fizjoterapia, która składa się przede wszystkim z kinezyterapii. Jest to terapia za pomocą ruchu, podczas której pacjent wykonuje określone ćwiczenia. W niektórych z nich pomocne mogą być kliny rehabilitacyjne, które ułatwiają efektywność pracy pacjenta.