Postępujący proces starzenia się społeczeństwa powoduje wzrost ilości wykrywanych przypadków zaćmy (nazywanej również starczowzrocznością). Jednocześnie, pacjenci oczekują lepszej jakości życia, co jest przyczyną większego zainteresowania nowoczesnymi metodami leczenia zaćmy. Leczenie farmakologiczne, mające na celu poprawę metabolizmu soczewki i spowolnienie procesu jej mętnienia, nie pozwala na cofnięcie objawów ani całkowite zatrzymanie postępów choroby. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest operacja na zaćmę.
Metoda fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej pozwala na skuteczne usunięcie zaćmy w ciągu trwającego kilkanaście minut zabiegu. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, wykonywanym poprzez zakroplenie oczu specjalnym anestetykiem. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie gałki ocznej, a następnie za pomocą aparatury ultradźwiękowej rozbija zmętniałą soczewkę i wprowadza na jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową o indywidualnie dobranych parametrach. Gojenie ranki następuje samoistnie, nie ma konieczności stosowania szwów.
W przypadku pacjentów, u których po wszczepieniu sztucznej soczewki dojdzie do wtórnego zmętnienia torebki wokół niej, przeprowadzany jest bezbolesny zabieg laserowy. Pozwala on na całkowite usunięcie zamglenia w czasie zwykłej wizyty okulistycznej w klinice, w której przeprowadzane są zabiegi okulistyczne. Procedura trwa kilka minut, a jej wyniki widoczne są natychmiast. Niekiedy po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych stosowane są preparaty farmakologiczne, zabezpieczające oko.