Technika i motoryzacja

Opony do autobusowe – na co zwrócić uwagę?

Opony do autobusu to bardzo ważny element pojazdu, który odpowiada za utrzymanie jego równowagi, stabilności i trakcji. Opona autobusowa powinna być odporna na duże obciążenia i trudne warunki.

Kiedy kupujesz nowy komplet opon, na co powinieneś zwrócić uwagę? Oto krótki przewodnik po kilku podstawowych kwestiach.

Guma bieżnika 

Zwróć uwagę na wzór bieżnika opony i jego głębokość. Opony z pionowymi rowkami mają za zadanie zapewnić przyczepność na zakrętach, natomiast te z ukośnymi rowkami sprawdzają się również na suchych drogach. Głębszy bieżnik zapewnia lepszą trakcję na mokrej lub suchej nawierzchni i może pomóc w zapobieganiu hydroplanowi.

Szerokość obręczy

Im szersza obręcz opony, tym bardziej stabilna jest ona na zakrętach. Szersze obręcze zazwyczaj zapewniają również lepsze spalanie, ponieważ zmniejszają opór toczenia (siła wywierana przez oponę podczas jazdy po nierównej powierzchni). Szersza felga oznacza również mniejszą powierzchnię styku pojazdu z nawierzchnią podczas pokonywania zakrętów.

Ciśnienie w oponach

Jak większość kierowców wie, zbyt niskie ciśnienie powietrza może prowadzić do problemów z prowadzeniem i trakcją. Ale nawet jeśli ciśnienie w oponach jest tylko nieznacznie zaniżone, to i tak ważne jest sprawdzenie ich zużycia przed wymianą na nowe. Jeśli któraś z opon wygląda na znacznie zużytą w wyniku normalnego użytkowania, ma pęknięcia lub inne uszkodzenia, należy rozważyć wymianę tej opony wraz z przynależnym do niej zespołem kół.

Jeśli chcesz kupić opony do pojazdu, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://profesjonalneopony.pl/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 2 =