Technika i motoryzacja

Silniki – ich rodzaje i zastosowanie

Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez różnego rodzaju silników. Spotkać można je wszędzie, poczynając od własnego mieszkania i garażu, na wielkich fabrykach kończąc. Różnią się między sobą zarówno budową, jak i rodzajem przetwarzanej energii, którą następnie zamieniają na energię mechaniczną. Jakie zatem ich rodzaje można wyróżnić i gdzie znajdują zastosowanie?

Silniki elektryczne

Na szczególną uwagę zasługują te właśnie napędy, a to dlatego, że cieszą się ogromną popularnością już od wielu lat. Wśród nich wyróżnić można wiele typów i rodzajów. Najbardziej popularna jest klasyfikacja ze względu na rodzaj napięcia. Może być ono stałe oraz zmienne. Są wykorzystywane niezwykle szeroko, poczynając od samochodów elektrycznych  i hybrydowych, na urządzeniach stosowanych w różnych sektorach przemysłu, w tym sprzęty budowlane, takie jak wszelkiego rodzaju wiertarki i szlifierki. Montowane są również w małym AGD i wykorzystywane na co dzień w każdym domu, przykładowo elektryczna szczoteczka do zębów, czy mikser. Szeroki wybór silników elektrycznych można znaleźć m.in. w sklepie online https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/silniki-specjalne/.

Zasilane energią chemiczną

W tej grupie znajduje się przede wszystkim napęd spalinowy, wykorzystujący do pracy energię ze spalania paliwa, takiego jak benzyna czy olej. Szeroko stosowany w motoryzacji, lotnictwie, ale też urządzeniach takich jak kosiarki, piły spalinowe, czy ciągniki.

Silniki hydrauliczne

Warto także wspomnieć o tym typie napędów. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu energii cieczy i zamianie jej, podobnie jak w pozostałych typach silników, na energię mechaniczną. Stosuje się je przede wszystkim w maszynach rolniczych oraz przemysłowych.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =