Prowadzenie własnej firmy nie zawsze jest łatwe. Niekiedy w wyniku działania wielu czynników stan finansów naszego przedsiębiorstwa ulega znacznemu pogorszeniu. Często długi są tak duże, że jesteśmy zmuszeni zakończyć swoją działalność. Warto zatem poznać skutki, jakie będzie miało ogłoszenie upadłości.
Zachowanie płynności finansowej przez firmę to warunek konieczny do kontynuowania swojego biznesu. Kiedy jednak nasze przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne, musimy podjąć stosowne kroki. Bez tego bowiem zadłużenie będzie tylko wzrastać, co utrudni nam poradzenie sobie z kłopotami. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się w krytycznym momencie ogłosić upadłość firmy. Pozwala ona uwolnić się nam od zobowiązań, niemniej jednak musimy pamiętać, że nawet przy korzystnym wyroku sądu, poniesiemy pewne konsekwencje.
W zależności od rozmiaru naszych długów postępowanie sądowe może przebiegać w trybie upadłości likwidacyjnej bądź układowej. W tym pierwszym przypadku dłużnik zostaje pozbawiony swojego majątku, który będzie rozdysponowany pomiędzy wszystkich jego wierzycieli. Upadłość układowa umożliwia kontynuowanie swojej działalności oraz zachowanie kapitału. Spłacający natomiast jest zobowiązany ustalić razem z wierzycielami sposób uregulowania swoich długów. Jeśli z kolei prowadziliśmy firmę jednoosobową, to wówczas podobnie jak w przypadku upadłości likwidacyjnej nasz majątek zostaje przeznaczony na spłatę zobowiązania.
Jak widać ogłoszenie bankructwa, ma swoje skutki, niemniej jednak często stanowi ono jedyną metodę poradzenia sobie z brakiem płynności finansowej przedsiębiorstwa.