tematem. Wszystko za sprawą przeróżnych afer, takich jak plaga fake newsów w trakcie kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej wyczulenia na prawdziwość informacji. W mediach społecznościowych stosuje się już nawet algorytmy sztucznej inteligencji walczące z tanią sensacją i upolitycznionym kłamstwem. Jak jednak sprawdzić, czy dany portal internetowy jest rzetelny i bezstronny?
Oprócz metod pozwalających sprawdzić rzetelność informacji, takich jak porównanie różnych artykułów lub samodzielne poszukiwanie u źródeł, możemy też zweryfikować konkretną stronę poprzez sprawdzenie tego, kto za nią stoi. Wiele dużych polskich portali informacyjnych to tak naprawdę części globalnych korporacji, których głównym celem wcale nie jest szerzenie prawdy. Często za fasadą znanej strony z newsami stoją też tradycyjne media, znane ze swojego nacechowania politycznego.
Jeśli zależy nam na tym, by wiedzieć co tak naprawdę dzieje się w kraju i na świecie, a nie jedynie fascynować się chwytliwymi nagłówkami, musimy sięgnąć głębiej. Dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się za bezstronnymi portalami niezależnymi, takimi jak http://gazetaplus.pl/. Dzięki brakowi zewnętrznych wpływów mogą one publikować treści, które przedstawiają rzeczywistość taką, jaka jest i niczego nie sugerują. Nie wybierajmy jednak na oślep i podobnie jak w przypadku dużych graczy, sprawdźmy konkretny portal pod kątem rzetelności.