Ogród i dom

Gaśnica do domu – jaką wybrać?

Posiadanie w domu gaśnicy nie jest obowiązkowe, ale świadczy o dużej odpowiedzialności zarówno za nasz dobytek, jak również zdrowie i życie mieszkańców. Każdy powinien pomyśleć o wyposażeniu się w taki sprzęt, ponieważ dzięki niemu możemy w kryzysowej sytuacji uratować cały dobytek naszego życia. Powstaje jednak pytanie jaki rodzaj wybrać, by gaśnica dobrze się sprawdziła. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej i stworzyliśmy krótki poradnik.

Zachowanie czystości

Jeśli chcemy, by po ewentualnym użyciu urządzenia całe pomieszczenie nie było pokryte białym proszkiem, przyda się nam gaśnica śniegowa. Jej działanie poleca na szybkim uwolnieniu skompresowanego czynnika z wnętrza, który pod wpływem rozprężenia znacznie obniża swoją temperaturę. Wynikiem jest powstanie czegoś, co bardzo przypomina śnieg, stąd też nazwa tego rodzaju gaśnic. Niestety mają one wadę polegającą na tym, że nie można ich używać tam, gdzie mamy do czynienia z energią elektryczną. Czynnik przewodzi bowiem prąd i mogłoby dojść do porażenia.

Maksymalne bezpieczeństwo

Gdy przychodzi do konieczności ugaszenia płonącego urządzenia elektrycznego, a nie mamy możliwości wcześniej odcięcia od niego prądu, powinna być używa gaśnica proszkowa. Czynnik w niej wykorzystany nie przewodzi bowiem elektryczności, co umożliwia bezpieczne gaszenie nawet przy napięciach do 1000 V. Wadą jest to, że pomieszczenia po użyciu takiej gaśnicy trzeba będzie dogłębnie wysprzątać, ponieważ proszek dostanie się wszędzie. Jednak bezpieczeństwo osoby walczącej z ogniem jest tutaj absolutnie na pierwszym miejscu.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − cztery =