Zdrowie i medycyna

Jak ułatwić dziecku okres ząbkowania?

Ząbkowanie to okres w rozwoju niemowlęcia, który może rozpocząć się już od 2. miesiąca życia i trwać przez kilka kolejnych. W zasadzie polega on na wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych. Choć wiele maluchów przechodzi ten etap bez większych problemów, to dla niektórych swędzące lub bolesne dziąsła mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Jak wspomóc swoją pociechę w tak trudnym momencie i po jakie rozwiązania warto sięgnąć, by nie zaszkodzić?

Sprawdzone metody na pierwsze ząbki

Kiedy maluch zaczyna wkładać rączki do buzi i mocno się ślinić, najczęściej jest to sygnał, że zaczął wchodzić w okres ząbkowania. Warto wtedy zainwestować w dodatkowe zabawki i akcesoria, które będzie mógł bezpiecznie podgryzać. Do najpopularniejszych należą oczywiście miękkie gryzaki, takie jak np. https://bobole.pl/gryzaki-dla-niemowlat, wykonane z bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia tworzywa, które pozwala niemowlakom na swobodne żucie i zagryzanie.

 Dzięki swoim właściwościom przynoszą one ulgę zwłaszcza w czasie największego swędzenia. Podczas ich wybierania warto jednak zwrócić uwagę, by były wykonane wyłącznie z atestowanych materiałów oraz aby nie były zbyt twarde, ponieważ takie gryzaki mogłyby wręcz nasilać dolegliwości, a nawet powodować ból. W przypadku dzieci, dla których ząbkowanie jest szczególnie bolesnym procesem, warto zasięgnąć także rady farmaceuty i dobrać odpowiedni żel do smarowania dziąseł, który złagodzi bolesność i przyniesie ulgę zarówno maluchowi, jak i jego rodzicom.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 12 =