HAK 2 to niezwykle zaawansowane urządzenie przeznaczone m.in. dla osób specjalizujących się w tworzeniu oprogramowania. Ich główną funkcjonalnością jest skuteczne zabezpieczenie programów i aplikacji przed kopiowaniem. Choć takie działanie bez zgody twórcy jest nielegalne, to zarówno w przypadku mniejszych, jak i bardziej rozbudowanych projektów, warto się dodatkowo zabezpieczyć.
Warto wiedzieć, że HAK 2 do prawidłowego działania nie wymaga żadnych zewnętrznych sterowników. Urządzenie działa na podstawie sterownika HID (ang. human interface device), który jest preinstalowany w każdej nowszej wersji systemu operacyjnego Windows. Ponadto opisywany driver znajduje się we wszystkich innych systemach pozwalających na podpięcie klawiatury. Jakie są najważniejsze zalety HAK 2?
Całe urządzenie jest zabezpieczone przez trwałe i wytrzymałe materiały, dzięki którym dostęp do elektroniki jest niemożliwy bez jej uszkodzenia. Ponadto urządzenie może być bezpiecznie wykorzystywane w szerokim zakresie temperatury roboczej.
W trakcie sprawdzania obecności kluczy wykorzystuje się wyłącznie jawne dane. Aby skutecznie sprawdzić sposoby identyfikacji, można np. zakodować niewielki fragment programu, taki jak tabela. Aby ją rozkodować, używa się klucza S1.
Z kolei kodowanie danych najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu losowo wygenerowanego klucza A. Kolejny krok to zakodowanie przy wykorzystaniu HAK 2. Warto wiedzieć, że w takim wypadku klucz można bezpiecznie przesyłać między komputerami. Dzieje się tak, ponieważ jest on bezwartościowy bez HAK 2 (z kluczem A).
Oprócz ochrony przed nielegalnym kopiowaniem HAK 2 może być także wykorzystywany do udostępniania wybranym użytkowników niektórych funkcji programu. Ponadto używa się go do skutecznego zabezpieczania transmisji danych między dwoma komputerami podłączonymi do tej samej sieci. Wykorzystuje się go także do kodowania różnego rodzaju treści wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.