Technologie & IT

Prostowniki galwaniczne – jakie jest ich zastosowanie?

Prostowniki galwaniczne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach, ponieważ mogą przekształcać prąd zmienny na prąd stały. To, co odróżnia prostowniki galwaniczne od zwykłych prostowników, to fakt, że wykorzystują on prąd stały (DC) zamiast prądu zmiennego (AC)

Dlaczego warto stosować prostowniki galwaniczne?

Głównym powodem, dla którego warto stosować prostowniki galwaniczne jest to, że stanowią one bardziej wydajną alternatywę dla stosowania konwertera AC/DC do przekształcania prądu przemiennego w prąd stały. Dzieje się tak, ponieważ prostowniki galwaniczne nie wymagają żadnych zewnętrznych komponentów, takich jak transformatory czy kondensatory, aby działać prawidłowo. Nie generują one również niepożądanego ciepła, tak jak inne typy konwerterów, co oznacza, że będą one działać dłużej niż inne typy konwerterów.

Najczęściej spotykany typ prostownika galwanicznego nazywany jest prostownikiem półfalowym. Ten typ urządzenia przekształca tylko dodatnią część fali AC w prąd stały.

Jak działają prostowniki galwaniczne?

Działanie prostownika galwanicznego jest proste; polega na zastosowaniu roztworu elektrolitu, który działa jako przewodnik elektryczny. Elektrolit jest roztworem kwasu i wody, zawierającym rozpuszczone sole, takie jak siarczan miedzi lub chlorek cynku. Elektrody w ogniwie galwanicznym są wykonane z miedzi lub stopów miedzi i są połączone z końcami zewnętrznego obwodu, który może być prądem zmiennym lub stałym.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =