Osuszanie budynków odbywa się najczęściej poprzez zastosowanie klimatyzatorów, które schładzają powietrze i usuwają z niego wilgoć. Problem może jednak pojawić się w okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. W takim przypadku klimatyzatory są bezużyteczne ze względu na niemożność ogrzania zimnego powietrza.
Jedynym rozwiązaniem, które może pomóc w takich sytuacjach są osuszacze powietrza. Urządzenia te działają na zasadzie parowania, co oznacza, że schładzają zamkniętą przestrzeń wyciągając z niej wilgoć. Innymi słowy, działają jak lodówki.
Istnieją dwa rodzaje osuszaczy: aktywne i pasywne. Do pierwszego typu zaliczamy urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują aktywnych źródeł energii (takich jak prąd czy gaz). Urządzenia pasywne nie posiadają zewnętrznego źródła zasilania i najczęściej są zasilane przez panele słoneczne lub baterie (ale są też modele, które mogą działać w obie strony). Osuszacze aktywne są bardziej efektywne niż pasywne, ale też kosztują więcej. Są one przeznaczone do stosowania w dużych pomieszczeniach (takich jak piwnice lub strychy), ponieważ wymagają dużej mocy do prawidłowego działania. Urządzenia pasywne są zwykle mniejsze i tańsze, ponieważ opierają się na naturalnych mechanizmach chłodzenia, takich jak parowanie i przepływ powietrza (co oznacza, że potrzebujesz dla nich mniej miejsca).
Chcąc znaleźć odpowiednie rozwiązanie, aby przeprowadzić skuteczne osuszanie budynków Opole dysponuje punktami, które oferują profesjonalne usługi w tym zakresie, używając do tego specjalistycznego sprzętu.