Technika i motoryzacja

Serwis klimatyzacji w aucie – najważniejsze kroki

Klimatyzacja to niezwykle istotny element każdego samochodu osobowego. Skutecznie reguluje bowiem temperaturę w kabinie (między 20 a 24 stopnie Celsjusza), co stanowi prawdziwe wybawienie zwłaszcza w upalne dni. Podstawowym warunkiem jej sprawnego funkcjonowania jest jednak okresowe serwisowanie, opierające się w dużej mierze na wymianie zepsutych części oraz czyszczeniu całej instalacji. Profesjonalne komponenty i preparaty chemiczne do systemów klimatyzacyjnych znajdziemy m.in. w tym sklepie internetowym: https://climapartner.pl/.

Wartościowe wskazówki dla kierowców

Serwisowanie klimatyzacji zamontowanej w samochodzie rozpoczyna się zazwyczaj od testu działania sterowników automatycznych, polegającego na podłączeniu specjalnego miernika do gniazda. Dotyczy to oczywiście nowszych modeli pojazdów z kategorii premium. Następnie osoba przeprowadzająca serwis dokonuje wymiany roboczego czynnika chłodzącego, do którego dodana jest zawsze odpowiednia ilość oleju niezbędnego do smarowania kompresora.

Kolejny istotny krok to zweryfikowanie układu pod kątem jego ogólnej wydajności. W tym celu umieszcza się na kratce wentylacyjnej termometr, nastawia maksymalne chłodzenie, a na koniec zamyka kabinę i mierzy czas osiągnięcia konkretnej temperatury.

Pozostałe czynności wykonywane w ramach standardowego serwisu klimatyzacji samochodowej:

– odgrzybianie układu z użyciem dedykowanego preparatu albo poprzez ozonowanie

– wymiana filtra kabinowego na nowy model

– wymiana osuszacza 

– sprawdzanie poziomu szczelności za pomocą czujnika gazowego

– płukanie systemu z brudów (stosuje się w tym przypadku przeważnie azot wtłaczany pod wysokim ciśnieniem)

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + jedenaście =