Technika i motoryzacja

W jakich gałęziach przemysłu na co dzień wykorzystuje się zawory zwrotne?

Zawory zwrotne są elementami instalacji hydraulicznych, w których wymagane jest zapewnienie przepływu cieczy w różnych kierunkach. Zawory te pozwalają bez przecieku zamknąć przepływ w jednym i uruchomić go w kierunku przeciwnym. Ich działanie opiera się na występowaniu w układzie różnicy ciśnień, która wyzwala zamknięcie lub otwarcie przepływu. Są one jednym z elementów zapewniających sprawne działanie instalacji ciśnieniowych.

Szerokie zastosowanie zaworów zwrotnych

Zawory zwrotne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu instalacjach, m.in. takich jak: instalacje wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, sprężonego powietrza, a nawet w instalacjach wentylacyjnych. Z powodzeniem są więc wykorzystywane w takich gałęziach przemysłu, jak energetyka i budownictwo oraz przemyśle ciepłowniczym czy wodociągowym.

Zawory zwrotne, poprzez ciągłe zamykanie i otwieranie przepływów, są elementami stale pracującymi. Z tego względu, dla zapewnienia stabilności i bezawaryjności całego układu, warto sięgnąć po zawory wysokiej jakości, takie jak chociażby te ze strony http://www.gtm-pv.pl/zawory-zwrotne/37-zawory-zwrotne-klapowe.html oraz dobrze dobrać zawór do instalacji, w której ma być on zamontowany. Koniecznie należy uwzględnić wielkość i natężenie przepływów, ciśnienie otwarcia oraz rodzaj przepływającej w instalacji substancji. Przepływ gazów, różnych cieczy, pary a nawet substancji agresywnych wymaga dobrania  również odpowiedniego materiału, z którego wykonany będzie zawór zwrotny tak, by był on pełni odporny na ich działanie.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 12 =