Dyski HDD – czym są i za co odpowiadają w komputerach?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dyski twarde (HDD) to tradycyjna forma pamięci wtórnej w komputerach. Odpowiadają za przechowywanie programów i plików, a także za uruchamianie komputera.

Dyski twarde istnieją od 1956 r., kiedy to IBM stworzył RAMAC – masywną maszynę wyposażoną w 50 24-calowych talerzy, z których każdy mógł pomieścić 5 MB danych! Dzisiejsze dyski twarde przechowują do 8 TB lub więcej i przesyłają dane z szybkością do 160 MB/s za pomocą połączeń SATA III w komputerach PC.

Do czego służą?

Dyski twarde są najczęściej spotykanym typem wtórnej pamięci masowej w komputerach. Ich jakość jest stale polepszana. Służą do przechowywania dużych ilości danych, które nie wymagają częstego dostępu. Na przykład dyski twarde idealnie nadają się do przechowywania kolekcji muzyki i zdjęć, a także dokumentów i innych plików, z których nie korzysta się na co dzień.

Dostępność modeli na rynku

Dyski twarde są dostępne w kilku różnych rozmiarach, od 2 TB do 10 TB lub więcej. Im większy dysk twardy, tym więcej miejsca oferuje do przechowywania plików. Jednak w przypadku dysków twardych większe nie zawsze oznacza lepsze – mniejsze dyski są zazwyczaj szybsze niż większe, ponieważ zawierają mniej elementów. 

Budowa dysku

Składają się z okrągłych talerzy (talerzy), które obracają się z bardzo dużą prędkością, przechowując dane w polaryzacjach magnetycznych odpowiadających 0 i 1 – kod binarny.

Talerze są przymocowane do wrzeciona, które obraca się z prędkością tysięcy obrotów na minutę (RPM). Głowice odczytująco-zapisujące unoszą się w powietrzu nad talerzami, odczytując i zapisując na nich dane. Istotną kwestią w przypadku dysków HDD jest ich zużycie – niezdolne do dalszego użytku powinny być poddawane właściwej metodzie recyklingu, takiej jak np. oferowanej na stronie https://www.hddrecycling.eu/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najlepsze płytki do łazienki
Najlepsze płytki do łazienki
Nowoczesna łazienka powinna zapewniać wysoką funkcjonalność oraz wygodę użytkowania dla wszystkich domowników. Mamy obecnie w sklepach z wyposażeniem wnętrz do […]
Przeprowadzka – jak ją dobrze zorganizować?
Przeprowadzka – jak ją dobrze zorganizować?
Przeprowadzka to zwykle czynność, której skala bywa niedoszacowana, szczególnie gdy z mniejszego mieszkania przeprowadza się do większego. Na pierwszy rzut […]
Czerwone firany – jakie mają zalety?
Czerwone firany – jakie mają zalety?
Czerwień to kolor bardzo uniwersalny. Wykorzystywany jest zarówno w dekoracji wnętrz, jak i w odzieży, kosmetykach czy żywności. Czerwień przyciąga […]
Psycholog – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy?
Psycholog – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy?
Psychologowie są przeszkoleni do pomagania ludziom, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Psychologowie mogą również udzielać porad dotyczących takich spraw […]