Technologie & IT

Kiedy sprawdzać klimatyzację w aucie?

Jednym z istotnych elementów każdego samochodu osobowego jest klimatyzacja, działająca na bardzo podobnej zasadzie jak lodówka. Układ ten zapewnia bowiem chłodzenie wnętrza pojazdu w porze letniej (kiedy temperatury na zewnątrz przekraczają często 25 stopni Celsjusza), a także jego ogrzewanie zimą. Ze względu na to, że klimatyzacja jest stale narażona na wstrząsy, drgania i nagłe zmiany warunków pracy, powinna być regularnie sprawdzana i serwisowana. Jeśli chodzi o tego typu części samochodowe Hyundai, Audi i BMW to marki, do których kupimy je w stosunkowo atrakcyjnej cenie. 

Zaniedbanie klimatyzacji grozi jej uszkodzeniem

Klimatyzacja wymaga regularnych wizyt w warsztacie w celu zweryfikowania jej sprawności. Należy to robić zwłaszcza przed zakupem używanego auta, nadejściem lata i zimy oraz w sytuacji, gdy pojawią jakiekolwiek sygnały świadczące o awarii systemu. Jeśli zaniedbamy ten element, wówczas musimy się liczyć z jego trwałym uszkodzeniem (i kosztowną wymianą na nowy) lub wyciekiem chłodziwa, co może doprowadzić nawet do zatarcia sprężarki. Zaznaczmy, że pewne czynności nie wymagają od nas udania się do profesjonalnego zakładu. Przykładem jest choćby oczyszczenie filtra kabinowego z zanieczyszczeń zalegających w nim po jesieni i zimie (najlepiej robić to z użyciem sprężonego powietrza) czy usunięcie wody z tzw. podszybia.

W warsztacie natomiast sprawdzimy instalację pod kątem właściwej ilości czynnika chłodzącego (za pomocą specjalistycznego testera), a także wykonamy test temperatury (czy przypadkiem nie jest zbyt wysoka lub niska) i ozonowanie (pozbywanie się nieświeżego zapachu poprzez wyeliminowanie grzybów z kanałów wentylacyjnych). Jeżeli zależy nam na dobrej jakości klimatyzacyjnych częściach do Citroena lub pojazdu innej marki, możemy je bez trudu zakupić w profesjonalnej hurtowni stacjonarnej lub motoryzacyjnym sklepie internetowym, takim jak https://getparts.pl/marki/citroen

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 1 =