Sposób życia i styl

Jak motywować dziecko do nauki?

Zmuszanie dziecka do nauki bardzo często kończy się fiaskiem. Owszem, możemy kazać mu usiąść przy biurku i odrobić lekcje, jednak samo przyswojenie wiedzy wymaga odpowiedniego nastawienia i przede wszystkim atmosfery. Nikt przecież nie lubi robić czegokolwiek pod przymusem. W tym artykule podpowiemy, jak zmotywować dziecko do nauki w taki sposób, który przyniesie wymierne efekty. 

Dlaczego dzieci nie lubią się uczyć?

Otóż prawdą jest, że absolutnie nie wynika to z ich lenistwa czy braku ambicji, gdyż dzieci z reguły są ciekawe świata. To głównie my dorośli, nie potrafimy zachęcić ich do przyswajania wiedzy w ciekawy i angażujący je sposób. Uczenie się na pamięć teorii niewątpliwie nie należy do przyjemnych czynności. Gdyby jednak poszukać rozwiązań w pomocach dydaktycznych w edukacji wczesnoszkolnej wówczas mogłoby się okazać, że istnieją ciekawsze i bardziej efektywne metody nauki, niż przesiadywanie godzinami nad książką. 

Ciekawe metody nauczania – czyli jakie? 

Aby zachęcić dziecko do nauki, ważnym jest znalezienie metody, która sprawi, że zaciekawi je dany temat i będzie chciało go zgłębiać. Świetnym sposobem na to mogą okazać się pomoce dydaktyczne dostępne między innymi tutaj https://tesora.pl/. Co ważne, dziecko powinno mieć trochę swobody. Pozwólmy mu samodzielnie wykonać zadanie, pochwalmy za to co zrobiło dobrze i zasugerujmy poprawienie błędów. Pamiętajmy o konstruktywnej krytyce, a nie destrukcyjnej. Tłumaczmy maluchowi, że każdy popełnia błędy i jest to całkowicie normalne.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + osiem =