Zdrowie i medycyna

Jak na co dzień dbać o swoje serce?

Dane statystyczne wskazują, że choroby serca stanowią obecnie podstawową przyczynę zgonów Polaków. Problemy z krążeniem diagnozowane są każdego roku u tysięcy osób. Okazuje się jednak, że proste działania profilaktyczne mogą nas skutecznie ochronić przed groźnymi powikłaniami. Jeśli jednak mimo wszystko nie przynoszą oczekiwanych skutków, konieczna jest wizyta w miejscu, jakim jest gabinet kardiologiczny w Poznaniu. Lekarz, na podstawie badań, podejmie wtedy odpowiednie środki zaradcze.

Profilaktyka zamiast leczenia

Podstawą zdrowego stylu życia są trzy elementy: aktywność fizyczna, odpowiednia masa ciała i prawidłowo zbilansowana dieta. Jak zatem wprowadzić je w swoje życie? Dla serca wskazana jest choćby minimalna aktywność, której najlepszym przykładem są spacery. Dodatkowym atutem jest tutaj świeże powietrze, które również ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Dieta dobra dla serca powinna zawierać jak najmniej tłustych potraw, soli i cukrów. Tłuszcze zwierzęce warto zamienić na roślinne. Wskazane jest również ograniczenie, a najlepiej całkowity brak używek. Znaczenie ma także utrzymywanie stałej, prawidłowej masy ciała, w czym na pewno pomocny jest ruch i zdrowa dieta. Dla serca lepiej też ograniczyć stres. W tym celu warto utrzymywać bliskie kontakty z rodziną i znajomymi, a także oddawać się ulubionym zajęciom w wolnym czasie. Ważne jest także odpowiednie spożycie wody. Jej ilość powinna być dopasowana do trybu życia. Nie powinno być jej jednak mniej niż 1,5 litra na dobę. 

 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 10 =