Technologie & IT

Jak zbudowany jest układ wydechowy w aucie?

Układ wydechowy należy do podstawowej części składowej samochodu oraz innych pojazdów mechanicznych. Należą do niego między innymi takie elementy jak: rura wydechowa, tłumik oraz kolektor wydechowy. Jeśli części te nie pracują poprawnie, auto nie będzie w stanie prawidłowo działać.

Podstawowe elementy układu wydechowego

Głównym zadaniem kolektora wydechowego stanowiącego część układu wydechowego, jest zbieranie spalin z cylindrów silnika, a następnie transportowanie ich do jednej rury. Z kolei katalizatory odpowiadają za oczyszczanie wyżej wspomnianych spalin – te wydostają się na zewnątrz z jednostki napędowej pojazdu. W katalizatorze zachodzą reakcje chemiczne, dzięki którym możliwe jest zredukowanie ilości szkodliwych substancji. Pamiętajmy, iż gorszy stan tego elementu powodować może pogorszenie się ogólnej pracy silnika.

Kolejną ważną częścią układu wydechowego są tłumiki dźwięku – łączą się z katalizatorem poprzez rurę wydechową. Zazwyczaj samochody wyposażone są w dwa rodzaje tłumików (absorpcyjny, czyli tłumiący wysokie częstotliwości oraz komorowy, czyli zwalczający niskie częstotliwości). We współczesnych silnikach samochodowych spotkać możemy – jako część układu wydechowego – tak zwane filtry cząstek stałych. Jest to urządzenie służące do redukcji emisji sadzy. Ta jest mocno szkodliwa dla naszego środowiska, toteż zminimalizowanie się jej wydzielania jest istotne. W filtrach cząstek stałych znajdziemy system kanałów, który umożliwia przepływ spalin, jednocześnie oczyszczając je.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 3 =