Samochód osobowy można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B oraz B+E. To drugie upoważnia nas do jeżdżenia z większą ilością różnych przyczep. Kierowcy, posiadający poszczególne kategorie prawa jazdy, powinni mieć świadomość, do kierowania jakimi dokładnie pojazdami (lub zespołami pojazdów) posiadają uprawnienia. Kiedy mogą poruszać się z przyczepą jednoosiową platformową tego typu https://carro.com.pl/kategoria/przyczepy-samochodowe/przyczepy-jednoosiowe-platformowe/, a kiedy z przyczepą lekką? Czy prowadzenie samochodu osobowego z przyczepą zdobycia wymaga dodatkowych uprawnień lub odbycia jakichś kursów?
Jeżeli chodzi o uprawnienia, które zdobywamy w momencie dostania prawa jazdy kategorii B, to nie są one zbyt szerokie. Chcąc kierować zespołem pojazdów, kierowca ma możliwość prowadzenia samochodu osobowego z przyczepą lekką (której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg). Dodatkowo, osoba posiadająca kategorię B, może prowadzić również zespół pojazdów składający się z samochodu osobowego i przyczepy (innej niż lekka), pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita obu pojazdów nie przekracza 4250 kg.
Kierowcy, którzy zdecydowali się na poszerzenie swoich uprawnień i posiadają kategorię B+E, mogą kierować pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5t, wraz z przyczepą, której DMC również wynosi 3,5t. W przypadku przyczep specjalistycznych takich jak te https://carro.com.pl/kategoria/przyczepy-samochodowe/przyczepy-specjalistyczne/ nie potrzeba zdobywać żadnych dodatkowych uprawnień. Ważne, aby całkowita masa dopuszczalna stworzonego przez nas zespołu pojazdów, nie przekraczała tej, do której upoważnia nas posiadane przez nas prawo jazdy.