Mimo tego, że studiowanie za granicą przestało być działaniem trudnym do zrealizowania, to niektóre kierunki i uczelnie w Anglii nadal wymagają pewnych form rekrutacji. Mogą to być swojego rodzaju testy, osiągnięcia czy odpowiednie średnie ocen. Inaczej sprawa się ma również ze szkołami artystycznymi, gdzie zazwyczaj osoba musi zaprezentować swoje prace lub przygotować projekt według narzuconych wytycznych.
Standardowe wymagania, jakimi cechują się studia w UK, zamykają się w komunikatywnej znajomości języka angielskiego (potwierdzonej przez certyfikat – IELTS lub wysoki wynik maturalny z tegoż języka). W tym drugim przypadku tylko niektóre uczelnie akceptują taki rezultat. Ogromnie istotne są także oceny pretendenta do studiowania w UK oraz liczba przedmiotów rozszerzonych zdawanych na maturze.
Większość szkół oczekuje średniej z wyników na wysokości od 60 do nawet 80 procent – w zależności od prestiżu i jakości nauczania w danej placówce. Czasami o przyjęciu decydują ułamki, toteż warto podbić swój wynik dodatkowymi i niestandardowymi osiągnięciami. Może to być wygrana w konkursie naukowym o wyższym szczeblu, umiejętności sportowe czy językowe.
Ważne jest też podejście kandydata. To jego zadaniem jest przedstawienie się w jak najlepszym świetle i przekonanie wybranej przez siebie uczelni na podstawienie na niego. Obecnie kierunkiem cechującym się jednym z najwyższych progów, ale zarazem i chętnych przypadających na jedno miejsce jest biomedycyna studia. Zainteresowanie spowodowane jest szerokimi możliwościami jakie daje ten kierunek po jego ukończeniu, a nawet i w trakcie studiowania.