Zakłady przemysłowe to zespół budynków, w których prowadzi się działalność o charakterze wytwórczym. Dochodzi w nich do przekształcania materiałów za pomocą procesów chemicznych, fizycznych lub mechanicznych. W rezultacie powstają zupełnie nowe produkty. Praca w tego typu obiektach jest regulowana przez różne przepisy. Jednymi z najważniejszych są te dotyczące zachowania bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Jest w nich jasno określone, jakie przedmioty muszą być obecne na terenie zakładu. Nie chodzi tu o urządzenia mechaniczne, które umożliwiają funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Każdy zakład pracy musi posiadać wystarczająco liczbę środków higienicznych oraz apteczek medycznych. Co więcej, wszystkie toalety muszą być odpowiednio zaopatrzone, aby być w stanie obsłużyć wszystkich pracowników znajdujących się na terenie obiektu. Oznacza to, że nie może dojść do takich sytuacji, że papier toaletowy skończy się w połowie dnia pracy. Pracownicy muszą być w stanie skorzystać z toalety o dowolnej godzinie bez obawy o brak środków higienicznych.
Na pracodawcę spada obowiązek zapewnienia swoim pracownikom dostateczną ochronę przed wszelkimi czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi występującymi na terenie miejsca pracy. Zagrożenia zależą w dużej mierze od rodzaju prowadzonej działalności w danym zakładzie. Środki ochrony indywidualnej mają za zadanie zabezpieczyć pracowników przed tymi czynnikami. Są to zarówno różnorakie akcesoria, jak i specjalna odzież. Zakład musi posiadać wystarczająco ich ilość tak, aby zapewnić indywidualną ochronę każdej zatrudnionej osobie, która może być narażona na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami.
Poszczególne środki możemy podzielić w zależności od części ciała, którą mają chronić. Wyróżniamy pięć głównych kategorii — ochraniacze na głowę, twarz i oczy, kończyny, układ oddechowy oraz odzież ochronna. Głowa będzie chroniona za pomocą hełmów ochronnych lub kasków. Specjalne okulary ochronne o charakterze przeciwodpryskowym raz spawalniczym zapewnią bezpieczeństwo naszych oczu. Wkładki, nauszniki oraz przyłbice spawalnicze chronią powierzchnię całej twarzy.
W niektórych zakładach niezwykle ważne jest zadbanie o zdrowie układu oddechowego, dzięki noszeniu masek filtrujących bądź ochronnych wspomaganych powietrzem z butli. Wszystko zależy od rodzaju procesów produkcyjnych mających miejsce na terenie danego zakładu przemysłowego. Pracodawca musi zadbać nie tylko o wystarczająco ilość takich akcesoriów, ale również ich jakość. Muszą być w pełni sprawne i skutecznie chronić pracowników.
Każdy zakład pracy musi być wyposażony w odpowiednią ilość apteczek. Co więcej, muszą być odpowiednio wyposażone, aby umożliwić udzielenie pierwszej pomocy w razie wystąpienia różnych obrażeń. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy jasno określa, jak powinno wyglądać poprawne wyposażenie zakładu pracy. Pracodawca musi przygotować odpowiednią ilość środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy, jeżeli dojdzie do jakiegoś wypadku, pożaru lub ewakuacji.
Nie ma w Polsce przepisów, które regulowałyby kwestię konkretnego wyposażenia apteczek zakładowych. Z uwagi na brak norm PN związanych z tym produktem, większość pracodawców decyduje się skorzystać z niemieckich standardów DIN. Bardzo precyzyjnie definiują one, jak ma wyglądać skład apteczki oraz wszelkie wymagania jakościowe odnośnie do jego zawartości. Żeby daną apteczkę uznać za spełniającą normy DIN, różne elementy znajdujące się w niej również muszą spełniać właściwe standardy DIN.
Jeżeli szukamy apteczki do zakładu przemysłowego, to powinniśmy szukać modelu oznaczonego tak zwaną normą przemysłową DIN 13157. Jej skład jest o wiele bogatszy z uwagi na dużą ilość czynników zagrożenia oraz zabezpieczanych osób przy jednoczesnym braku jakichkolwiek ograniczeń miejsca. Apteczki zakładowe mogą mieć nawet duże rozmiary, gdyż nie muszą być łatwe w przenoszeniu. Ich głównym zadaniem jest pomieszczenie odpowiedniej ilości środków medycznych. Ewentualnie możemy zdecydować się na model opatrzony normą DIN 13169, która stanowi dobra opcje, jeśli potrzebujemy obsłużyć znacznie większą ilość osób.
W tej drugiej normie wszystkie elementy wyposażenia zostały zdublowane z wyłączeniem instrukcji oraz nożyczek. Oczywiście zakład przemysłowy powinien posiadać więcej niż jedną apteczkę w zależności od liczby zatrudnianych osób. W przypadku wkładów aptecznych zgodnych z normą DIN 13157 jeden z nich starcza na zabezpieczenie 20 osób. Decydując się na apteczki DIN 13169, każda z nich jest w stanie obsłużyć do 100 osób. Jeżeli zatrudniamy większą ilość pracowników, to na każdą dodatkową setkę powinna przypadać jedna taka apteczka.
Ważną częścią każdego zakładu przemysłowego są środki czystości, które wykorzystywane są do czyszczenia danego obiektu. Z uwagi na prowadzoną działalność w tego typu miejscach, często dochodzi do powstawania o wiele silniejszych zanieczyszczeń, których zwykłe środki nie będą w stanie skutecznie usunąć. Tu na pomoc przychodzą takie produkty jak na przykład pasty BHP. Jest to potężny środek czyszczący, który z łatwością pozbędzie się plam wywołanych przez smary, farby, smołę lub podobne substancje. Jej nazwa wywodzi się z faktu, że używana jest przede wszystkim w miejscach związanych z przemysłem.
Dostępny jest w trzech głównych formach — mydlanej, ściernej oraz detergentowej. Pierwsza z nich nadaje się raczej do lekkich i średnich zanieczyszczeń, szczególnie tych o charakterze tłustym. Z kolei druga forma posiada dodatek trocin lub piasku. Dzięki temu skuteczniej usuwa wyjątkowo ciężkie zabrudzenia spowodowane smołą. Pasta BHP detergentowa przyda się, jeśli musimy pozbyć się ciężkich plam po tłustych substancjach, jak na przykład smar. Oprócz tego dostępne są na rynku produkty o właściwościach pośrednich. To, która z tych past będzie najlepszym wyborem, zależy od ilości zabrudzeń i częstotliwości mycia.