Wypoczynek i hobby

Przygoda z haftem krzyżykowym – jakie narzędzia są niezbędne?

Aby rozpocząć przygodę z robótkami ręcznymi, nie trzeba gromadzić kosztownych akcesoriów. Podstawowe narzędzia do haftu krzyżykowego to przede wszystkim igła oraz nici. Najlepiej sprawdzi się ta z tępą końcówką tzw. „bez czubka”, ponieważ musi ona dokładnie trafić pomiędzy luźne nitki tkaniny. Natomiast w przypadku haftów płaskich, richelieu czy kolorowych niezbędna jest taka z ostrym zakończeniem. W każdej pasmanterii dostępny jest ich szeroki wybór. Najważniejsze jest to, aby dopasować rozmiar igły do tkaniny, w taki sposób, aby igła miała oczko, które pozwala swobodnie przewlec przez nie nitkę.

Czym jest tamborek?

Kolejnym akcesorium, które może się wydawać początkowo bardzo skomplikowane, jest tamborek. Jest jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem. Bez względu na swój kształt i rozmiar pozwala na rozciągnięcie tkaniny i znacząco ułatwia nam pracę. Największe zastosowanie znajduje wtedy, gdy dążymy do osiągnięcia precyzyjnego wyrównania naprężenia w tkaninie.

Im większe mamy doświadczenie i ambicje, tym asortyment może być bardziej rozbudowany. W przyszłości można również zakupić ramkę hafciarską czy tamborek na nóżce. Dla osób początkujących z pewnością jednak wystarczy ten okrągły, plastikowy lub drewniany dostępny zwykle w rozmiarze ok. 20 cm. Posiadając te podstawowe narzędzia, można rozpocząć wykonywanie swoich pierwszych haftów. Oprócz nich, warto również przygotować się na precyzyjną i wymagającą skupienia pracę, która przynosi piękne efekty wizualne i dużo satysfakcji.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =